| DozeCuVisse a întrebat:

Cum se analizeaza un numeral?

Răspuns Câştigător

Analizarea unui numeral :
doi-numeral cardinal propriu-zis, simplu cu valoare substantivală(adjectivala, depinde de context ), gen masculin, număr plural, caz n/g/d/ac.
Funda?

14 răspunsuri:
| me a răspuns:

Awndre, scuza-ma ca te intreb dar tu gandesti? Numeralul sa aiba conjugare? Cum ai trecut clasa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru me):

Lasa-l ma poate so incurcat si el.

| deathmatrix2 a răspuns (pentru me):

Stii ce poate pentru ea are

| Awndre a răspuns:

Mod, timp, persoana, numar si diateza
apoi conjugarea ( I (-a): a canta, a manca

a II-a (-ea): a vedea, a tacea

a III-a (-e): a face, a spune

a IV-a (-i; -i): a citi, a hotari

| sabinan01 a răspuns (pentru Awndre):

Aici este vorba de numeral nu de verbwinking

| SorynaSweet a răspuns:

laughing rolling on the floor uh nu stii atata lucru?

| XoOxXo a răspuns:

Awndre Scz dar tu esti pe invers de cand numeralul se analizeaza ca pe un verb?

| valentin11157 a răspuns:

Multumesc m-ati ajutat si pe mine

| 222111333 a răspuns:

Simplu
nr si gen

| Jojo_SaudFrumy_1993 a răspuns:

Foarte usor

| Luca_Matteo_1999 a răspuns:

Numeral cardinal sau ordinal,simpu sau conpus,valoare substantivala sau adjectivala, gen, numar, caz, si f.s. (functie sintactica)

| Luca_Matteo_1999 a răspuns:

Numeral cardinal sau ordinal,propriu-zis,simplu sau dezvoltat, cu valoare adjectivala sau substantivala, gen, numar, caz, si functie sitactica

| MeRy007 a răspuns:

Poy asawinking: unu:numeral cardinal(daca arata nr de obiecte)sau ordinal(daca arata ordinea) simplu(unu, doi...noua) sau compus unsprezece...)valoare substantivala daca tine locul unui substantiv sau valoare adjectivala daca se acorda in gen, nr si caz cu subst(numeralele cardinale cu valoare adjectivala indeplinesc in propozitieo singura functie sintactica cea de atribut adjectival)winking Funda?

| SmYrA a răspuns:

Awndre,aici vorbin despre numeral, nu verb. laughing

| Baiașu_Rareș_1994 a răspuns:

Foarte usor cardinal sau ordinal si numarul adica singular sau plural

| rominaromy a răspuns:

Doamne fereste! Da ce fraier zice ca numeralul nu se analizeaza sunteti pampalai sau ce?winking