| Zdrenghea_Maria_1954 a întrebat:

Cum se comportă o persoană rebelă?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De obicei face doar ce-i place.

| P4rAd0x a răspuns:

Termenul de rebel este un criteriu stabilit doar de cei din jurul nostru. Pana la urma a fi "rebel", asa cum te-ar putea numii unii, nu inseamna neaparat ca esti si o persoana rea. Aceste norme stabilite de societate si de majoritatea oamenilor au ajuns sa fie cumva un criteriu dupa care se judeca si se eticheteaza persoanele libere, cei care traiesc dupa propriile reguli, reguli care in general nu deranjeaza mai pe nimeni. Intotdeauna este o decizie mai buna sa alegi sa fii tu, sa nu te conformezi la regulile stupide si ideile pe care ti le impun ceilalti, indiferent daca restul persoanelor te numesc si te considera "rebel/a".

| Blastphemy a răspuns:

REBÉL, -Ă, rebeli, -e, adj. (Despre oameni; adesea substantivat) Care participă la o rebeliune, care îndeamnă la o rebeliune; răzvrătit. ♦ Nesupus, recalcitrant. ♦ Care arată nesupunere, care exprimă revoltă.

| Anngela a răspuns:

O persoana rebela este cea caruia nu i pasa nimic face dezastre si sa nu bagi in seama tot ce spun colegii.