| biancabellaa a întrebat:

Cum se concepe si demonstreaza reciprocele teoremei catetei si a inaltimii?

Răspuns Câştigător
| Twp3w a răspuns:

Teorema inaltimi

Intr-un triunghi dreptunghic, lungimea inaltimi corespunzatoare ioptenuzei este media geometrica a lungimilor proiectiilor catetelor pe ipotenuza.

Intr-un triunghi dreptunghic, lungime inaltimi corespunzatoare ipotenuzei este egala cu catul dintre produsul lungimilor catetelor si lungime ipotenuzei.
11. Teorema catetei

Intr-un triunghi dreptunghic, lungimea unei catete este media geometrica a lungimi proectiei sale pe ipotenuza si a lungimi ipotenuzei.12. Reciproca teoremei catetei

Daca in ABC avem: AD BC, D (BC) si AC =CD CB, atunci m(< BAC)=90.

funda plizz? :X

3 răspunsuri:
| Deny1333 a răspuns:

Tocmai am trecut de lecțiile astea și nu ne-a dat și reciproce.
pot fi ceva de genul, cred:
- reciproca T.C.: BD x BC = AB²; DC x BC = AC²
- reciproca T.H.: BD x CD = AD²

cred că ar fi cam așa.

| popabogdan1 a răspuns:

Nu prea cred ca Reciproca catetei este AB patrat= BDxBC cu AD inaltime =>m(A)=90 grade.
Cred ca este ceva de genu: Intr-un triunghi oarecare daca Patratul unei laturi este egala cu produsul dintre proiectia ei si potentiala ipotenuza atunci triunghiul POATE fi Dreptunghic. Incearca sa iei un triunghi isoscel model cu laturile x x si y si verifica cu teorema cosinusului si relatia teoremei catetei.