| anamar1a a întrebat:

Cum se cosmetizeaza gingiile? Stiu ca suna ciudat dar vreau sa ma asigur ca nu face ceva ciudat gen mi le taie laughing))

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Prima data nu am inteles ce ai dorit sa spui prin "cosmetizare" si banuiesc ca te referi la remodelarea gingivala!
Nu iti trebuie sa-ti fie teama, este o operatiune usoara. Medicul stomatolog iti va indeparta din tesutul gingiei. Prima data se face remodelarea sau gingivectomie, se anesteziaza zonele implicate si se trece la o mica incizie pentru a indeparta tesutul gingival in exces. Dupa asta, medicul aplica tesutul gingival remodelat cu un material chitoasa (asemanator plastelinei) care va proteja gingiile in timpul vindecarii.

| anamar1a explică (pentru MihaelaDart):

Si sigur nu doare? Dar curge sange?

| MihaelaDart a răspuns (pentru anamar1a):

Te anesteziaza asa ca prea multe nu o sa simti. Posibil sa supure putin sange, desi asta nu inseamna sa murim de frica. Cu toate ca si la extragerea unei masele tot iti scurge sange cand se lucreaza la locul afectat. Cand este nevoie de ceva, nu trebuie sa ne mai pese daca doare sau nu, caci pentru binele fiecaruia este.