| JusTPauL a întrebat:

Cum se înmulțeste numele de familie?
Dacă din 10 frați băieți fiind se căsătoresc cu 10 fete, acele fete pierd numele.
Fiecare familie face 10 băieți care se însoară la rândul lor cu alte 10 fete și acelea iar pierd numele. Normal numele ar trebui sa scadă de la generație la generație. Pentru ca din 2 nume rămâne mereu 1.
Care este explicația la aceast mister?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Explicația e că în realitate nu exista 10 frați care fac 10 băieți
Și da, mai dispar nume de familie.

| JusTPauL explică (pentru suntserios):

Ideea nu era care câți copii pot face, era doar un exemplu.
Ramai pe subiect și spune doar cum apar alte nume?
Dacă în mod normal de la generație la alta dispar numele?

| sierra1 a răspuns:

Care e misterul că nu pricep! Doar alea 10 neveste sunt pe planetă?

| JusTPauL explică (pentru sierra1):

Era doar un exemplu sa încercăm altfel.
Bunicul din partea tatălui a făcut 3 frați și o sora.
Sora tatalui(Matusa mea) sa măritat a pierdut numele.
Ceilalți 2 frați a lu taicamiu au făcut fete, deci au pierdut numele.
Mai rămân eu cu fratele meu sa ducem numele mai departe, dacă noi facem tot fete s-a pierdut.
Ideea e ca dintr-o familie asa mare numele se poate pierde foarte ușor, de unde tot apar altele.
Sau și mai simplu sa zicem ca credem poveste cu Adam și Eva. Au fost 2, au avut un nume de familie, de unde au apărut miliorde de alte nume de familie?

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Nu este o regula ca fata sa își piarda numele la căsătorie, doar dacă aceasta își dorește.
Poate alege sa le folosească pe ambele ( al lui și a ei) sau sa convingă un băiat sa treacă pe numele ei de familie ( asta dacă oricum acesta are mai mulți frați și da, sau asta își dorește) deci nimic nu este bătut în cuie.