| d1nam0v1sta a întrebat:

Daca ma casatoresc, pot sa pastrez numai numele meu? Si daca da, copilul ce nume de familie va avea?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Acestea sunt niste probleme care se pot rezolva intre cei doi. Poti sa-ti pastrezi numele iar copilul va purta numele tatalui asa se face mai intotdeauna.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
Numele tatalui, in general, insa e permis si numele ambilor. Depinde cum va intelegeti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iti pastrezi numele, iar copilului ii dai numele tatalui, daca nu vrei sa duca si numele tau mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doua posibilitati :
1.Fiecare isi pastreaza numele, iar copilul v-a avea numele tatalui.
2.De exemplu pe ea o cheama Ionescu si pe el Vasilescu, numele de familie poate fi Ionescu Vasilescu si automat copilul v-a avea tot Ionescu Vasilescu.
Alta posibilitate nu exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, iti poti pastra numele de fata. Iar copilului puteti sa-i dati ambele nume. Dar atentie! Daca copilul primeste numai numele tau de fata, este posibil prin aceasta sa absolvi tatal de orice obligatie parinteasca.Asa ca ai grija!