| AlinaMariaAna a întrebat:

Cum trebuie sa fac apartenenta la Evaluarea Nationala (ex comedie sau gen dramatic) ca sa iau punctaj maxim..va rog ajutați-mă... dacă se poate cine a dat deja evaluarea :*

4 răspunsuri:
| artmosfera a răspuns:

Îmi dai un mesaj ceva și îțo detaliez. A opta ✌

| AlinaMariaAna explică:

Te rogggg....detaliază

| artmosfera a răspuns (pentru AlinaMariaAna):

Compunerea cu aparteneța e cea mai aiurea parte a subiectului. E foarte strictă. Trebuie să ai mare grijă să iei în considerare sugestiile, o primă etapă. Am lucrat mult, ca olimpică la română, din toate testele date gen simulare, din sugestiile profei, pot să-ți fac o idee.
Un mic plan:
Definiția speciei/genului literar pentru care se cere aparteneța
În opinia mea, opera literară este.../ aparține genului..., deoarece prezintă toate particularitățile acestei specii literare/ acestui gen literar
În primul rând, argumentul de bază + exemple
În al doilea rând, un argument secundar+ exemple
În al treilea rând, (opțional, doar dacă mai ai ceva de adăugat)
Esențial ar fi să ai în conținutul compunerii exprimări de genul Pe de o parte...pe de altă parte. De asemenea.
În concluzie, reiei pe scurt argumentele prezentate.
Orice afirmație ai face trebuie să dai exemple din text. Știi că la exercițiile 1-5 sunt cerințe pe baza textului. Dacă e ceva ce poți introduce în compunere, introduci fără ezitare. Orice operă ai avea, explici titlul în raport cu mesajul textului. Zici din ce-i alcătuit și ce sugerează.
Ar fi indicat să ai câte o fișă cu noțiuni teoretice pentru specii și genuri literare.
Punctaj maxim nu-ți pot garanta. Niciodată n-am luat maxim. Dar poți lua dacă scrii complet din punct de vedere al conținutului, dar și corect din punct de vedere gramatical, ortografic. Să nu-ți scadă din punctajul pentru redactare. Nu te încurci în afirmații pe care le faci, fraze lungi sau nu știu ce exprimare de critic literar. Simplu, clar, concis.
Mult succes!

| AlinaMariaAna explică:

Mersi! o sa țin cont ca pe 27 am evaluarea!