| deeafluturash a întrebat:

Cum vi se pare numele de fetita Nesrine? :*

Răspuns Câştigător
| Alequandra a răspuns:

Mi se pare foarte frumos si deosebit. In Romania unde pe toti ii cheama Lorena, Ioana, Diana, Alexandra, Paula etc, un nume special ar fi minunat. Mie imi place si Katja. happy

| floresdemayo a răspuns (pentru Alequandra):

Nu chiar pe toți îi (mai) cheamă, așa cum menționezi. Nu toți mai au nume comune. Deja Maria, Ion, Gheorghe ori Vasile s-au pierdut în timp. Ușor, se pierd și cele menționate de tine, locul lor fiind luat de altele, mai moderne. Trecut-au timpurile...
Acum, se împrumtă nume din telenovele (Fernanda, Carlito, Maribela, Diego, Lupita). Iar cățeii si pisicuțele, nu au fost ignorați, ci cadorisiți cu nume din animeuri japoneze (Gouki, Makai, Sakura).
Numai ieri, alaltăieri, am tot ciulit urechile să-mi dau seama cum își strigă unul odraslele, și tot nu am putut pricepe. L-am supus pe om chinului de a repeta numele lor, fiindcă coală de hartie nu aveam, și oricum, nu știu dacă le-ar fi știut scriehee hee, dar am reținut, în cele din urmă, că e vorba de Inuyasha și Reiryoku.
Chiar și tu te-ai săturat de numele Alexandra, observ că te semnezi cu Alequandra. Ce ne-am fi făcut noi, dacă nu ar fi existat telenovelele?

Și, ca să-i răspund fetei la întrebare, o să-i spun că nu-mi place...
Hombre, dacă intri pe aici, spune-ne și tu, pe căprița ta, cum o cheamă? : ))

| Alequandra a răspuns (pentru floresdemayo):

Ma semnez cu Alequandra de la varsta de 11 ani si asta a fost porecla mea si mi-ar fi placut sa fie si numele meu.
Mie nu prea imi plc lucrurile banale.
Si nu ma uit la telenovele.-.

| floresdemayo a răspuns (pentru Alequandra):

Nu generaliza, nu toate numele românești sunt banale. Iar simplitatea, la urma urmei, e mai frumoasă. Nu mi-e jenă să recunosc că, prefer numele "banale", românești, în locul celor împrumutate, al căror unic scop, e să impresioneze prin unicitate.Și prostie.

9 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Un nume nu tocmai frumos pentru o fetita romanca. ( parerea mea, nu ma lua in nume de rau ) happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudat si urat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Groaznic.

| NaneSchizophrenia a răspuns:

Intr-un fel ciudat dar intr-un fel special si apropiat de Irina.

| dani2404 a răspuns:

Ciudat si nemaintalnit.

| xCeiiMax3TuTuTu a răspuns:

Intr-un fel ciudat, dar este si un nume special! big grin