| Jokerashul a întrebat:

Cunoasteti proteine care sa nu ingrase? Eu suntefsportiv dar fac si sala.As vrea ceva care sa nu ma ingrase si doar sa dezvolte masa musculara daca exista asa ceva.

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Sportul,o dieta adecvata varstei,ce ar cuprinde fibre,vitamine,minerale,proteine,glucide sanatoase si catbohidrati sanatosi,pe care le poti lua din hrana, precum si o odihna pe timpul noptii, nu fac altceva, decat sa te dezvolti sanatos la trup, dar si la minte.Tot ce iei in plus, suplimente de tot felul, fata de ce are organismul nevoie, poate sa-ti faca rau.
Sper ca nu vrei sa arati ca acei masculi, cu ceafa groasa si cu muschii parca umflati cu pompa.

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ceva fara carbohidrati, adica un izolat proteic, ce e asa greu? ca sportiv trebuia sa stii deja asta.

| pietrean a răspuns:

Proteinele nu ingrasa, ci asocierea cu alte produse.
Produse ce contin proteine:oua,soia,fasole,limte,spanac,varza Bruxelles,cartof(fiert in coaja),rosii deshidratate,broccoli, peste, friptura la gratar si la cuptor de vita si pui, tofu, quinoa.Toate acestea favorizeaza buna dezvoltare a muschilor. Orice friptura trebuie insotita cu salate din legume stropite cu zeama lamaie,sau garnitura din legume fierte,coapte, dar nu cu cartof.
Daca vrei sa iei in seama sfatul in ceea ce privesc steroizii, intereseaza-te mai intai bine, deoarece pot umfla muschii, dar afecteaza "umflarea" altui muschi(sexual).

| Jokerashul explică (pentru pietrean):

Toate care le-ai specificat le consum in afara de oua si peste ce mi-e rau de la ele si pot spune ca arat bine adica muschii sunt dezvoltati dar pentru prima oara dupa 3 de sport si sala m-am gandit sa iau ceva suplimente.Am auzit si aia ca afecteaza organele sexuale.
Nu stiu ce sa fac, sa raman asa cum sunt si o sa ma dezvolt in timp indelungat sau sa iau totusi niste proteine.
Tu ce zici?

| Jokerashul explică (pentru pietrean):

Ai dreptate...Tocmai asta spuneam unor prieteni ca eu nu mi-as dori sa arat ca o matahala chiar daca poate ii doar muschi as prefera sa fiu striat doar sa nu fiu o gorila sa nu ies asa in evidenta imediat poate doar cand imi dau tricoul jos.
Mersi pentru sfaturi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jokerashul):

Ii multumesti pentru sfaturi tampite? laughing

apucati-va de sah amandoi, habar n-aveti ce sunt proteinele

| Jokerashul explică (pentru Cosmin86):

Usor usor...Calm.
Stiam ceva, ca am mai vorbit cu un nutritionist dar are un stil sa explice ca si tine adica fara sa inteleg mare lucru cu denumirile sale cum ar fi izolat proteic, banuiesc ce inseamna dar eu voiam exemple.
Unde a gresit omul?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jokerashul):

Nu ai google? sa vezi ce inseamna?

un izolat protec este exact ce-i spune numele : proteina este "izolata" de restul continului din aliment si pusa la cutie.

se ia lapte ( sau alta sursa proteica : ou, soia, etc. ), se "izoleaza" proteina de restul si => izolat proteic

| pietrean a răspuns (pentru Jokerashul):

Sportul,o dieta adecvata varstei,ce ar cuprinde fibre,vitamine,minerale,proteine,glucide sanatoase si catbohidrati sanatosi,pe care le poti lua din hrana, precum si o odihna pe timpul noptii, nu fac altceva, decat sa te dezvolti sanatos la trup, dar si la minte.Tot ce iei in plus, suplimente de tot felul, fata de ce are organismul nevoie, poate sa-ti faca rau.
Sper ca nu vrei sa arati ca acei masculi, cu ceafa groasa si cu muschii parca umflati cu pompa.

| Nicu47 a răspuns:

Da exista se nuste steroizi

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nicu47):

Daca nu stii NIMIC, de ce raspunzi?