| anonimaalee29 a întrebat:

Daca folosesc proteine din acelea praf, exista vreun dezavantaj prea mare? Vreau sa ma ingras cu masa musculara si mancarea nu ma ajuta, as vrea sa apelez si la aceasta varianta.

4 răspunsuri:
| denisTiky a răspuns:

Ca sa te "ingrasi" cu masa musculara trebuie munca la sala, antrenamente intense cu un program si o dieta stricta, adica mai mult legume si mancaruri cat de sanatoase. Daca vrei masa musculara e nevoie clar si de proteine, aminoacizi si alte suplimente. Daca vrei sa mergi pe aceasta varianta, te-ar ajuta, doar ca dupa cum am spus, trebuie mult antrenament. Probabil sa se vada cat de cat niste rezultate e nevoie de cel putin 5-6 luni de munca la sala si dieta stricta cu alimente cat mai naturale si sanatoase, nu salam de vara. Ci carne fiarta de vita de exemplu. Aia ii baza, fara carnuri (fara salam de vara) si legume preparate intr-un mod cat mai sanatos nu faci nimic. Si toate astea trebuie mancate/baute (inclusiv acel shake cu proteine) inaintea antrenamentului.

| Cosmin86 a răspuns (pentru denisTiky):

Dieta stricta? Mai multe legume? Serios?

Dieta pentru masa musculara implica MULTA CARNE (chiar si 3-4 fripturi pe zi) + multe oua (20-30 pe saptamana) + multe alte mancaruri pe langa, GRASIMI SANATOASE la greu, intre mese si multe altele.

Cu "dieta stricta" devii o un anorexic, nu pui masa musculara. Pentru masa musculara ajungi sa mananci singur mai mult decat o familie intreaga (cunosc sportivi care baga 30-40 de mil/luna in mancare).

| Doja a răspuns:

Nu exista ingrasat cu masa musculara. Proteinele praf iti ofera proteine in stare aproape pura foarte usor de asimilat.

Cum zice denisTiky, trebuie sa te tii de treaba si sa fii perseverent.

Proteinele nu sunt steroizi. nu te ajuta decat daca ai deja un regim bun

| Deriol a răspuns:

Nu exista niciun "dezavantaj prea mare" daca folosesti proteine "praf", au exact aceleasi proprietati ca si proteinele pe care le consumi din carne, lactate, leguminoase sau alte mancaruri, singura diferenta e ca pe astea le amesteci cu apa/lapte si le bei, adica e mult mai usor. Legat de faptul ca vrei sa cresti in masa musculara nu poti sa te complaci cu faptul ca "mancarea nu te ajuta", acele proteine praf nu au suficiente calorii ca sa-ti suplimenteze mancarea (la urma urmei de asta se si numesc "suplimente", sunt menite sa-ti suplimenteze alimentatia, in cazul in care nu poti consuma suficiente proteine doar din mancare spre exemplu). Sfatul meu este sa incerci sa mananci mai mult, si sa mananci calitativ, nu cantitativ.
1.Limiteaza-ti consumul de zahar adaugat( alimente precum prajituri, biscuiti, sucuri, ciocolata), de ce? Pentru ca nu au nicio valoare nutritionala, iti dau energie pe moment dar dupa te simti ca un rahat, si caloriile acelea nu sunt calorii de calitate.
2.Mareste-ti aportul caloric cu mancaruri sanatoase: mananca multa carne, branza, oua, cascaval, lapte, peste etc..mananca multi carbohidrati complecsi: orez, paine integrala, fulgi de ovaz, cereale integrale, paste, cartofi. Mananca grasimi sanatoase din: nuci, alune, migdale, seminte.
3.Nu mai manca fast-food( este o mancare procesata, care-ti dauneaza)
4.Antreneaza-te corespunzator si tine-te de treaba, nu amana antrenamente, antreneaza-te din greu, pana simti ca nu mai poti misca muschii.
5.Bafta! Si nu te mai gandi asa mult la suplimente, pune-ti dieta si antrenamentul la punct si o sa vezi ca nici nu o sa ai nevoie de suplimentehappy