| gigiro a întrebat:

D e ce sunt conflicte intre copii si parinti? Dar intre intre elevi si profesori? Cum ar trebui sa decurga relatiile acestea? Ce e de facut?

6 răspunsuri:
| gigiro explică:

Aveti dreptate, dar ce trebuie sa faca parintii si profesorii.
? Parintii sa nu mai aiba copii si profesorii slujba, sau cum? Cum vedeti voi rezolvarea cat de cat? In tara in care locuiesc eu, copii au aproape de toate. Si tot nu-si multumesc parintii, la fel si la scoala, cu mici exceptii.Aici,nu toti fac un liceu, pentru ca toti vor sa munceasca cat mai devreme pentru a castiga bani. Ajungem la bani, nu? Cum va explicati faptul, ca aici, cam 70% procente din copii de 13-14 ani, au cel putin o coma alcoolica pe an? Vreti asa ceva daca ati fi parinti? Cum pot iesii parintii din criza?

| gigiro explică:

M-ati lasat cu ochii in soare! Ce trebuie sa faca? Ce veti face voi ca sa va intelege-ti bine cu copiii vostri?

| adyth a răspuns:

Oricat ar incerca, de la o varsta adultii se detaseaza de restul lumii. Raman in urma cu moda, limbajul de cartier, jocuri...etc.
Cand esti copil iesi, te distrezi, va tineti la curent cu toate tampeniile (ca doar d'aia se platesc milione la facturi, nu?) insa parintii tai stiu doar drumul de'acasa pana la serviciu, acasa trebuie sa-ti asigure tie hrana, curatenie, bani, haine etc, iar la serviciu pupa'n fund sefu' tot pentru tine. Practic viata lor este legata de tine. Din moment ce'ti faci o familie si ai si un copil, lasi viata ta in schimbul vietii lui. Tu ti'ai trait viata, e randul copilului tau.
Cam asta ar fi explicatia mea. E normal ca parintele sa nu se inteleaga cu copilul pentru ca fiecare a perceput( in cazul parintelui) sau percepe(in cazul copilului) diferit viata in functie de vremuri. Practic fiecare suntem copii. Unii inca pe dinafara, altii...doar pe dinauntru.
Iar in cazul profesorilor, ei bine, aici e si un pic de teatru.
Profii se dau exemplu pe vremea lor ca faceau si dregeau... dar nici ei pentru vremea lor nu erau mai brezi decat noi pentru vremea noastra. Dar e vorba de psihologia asta... vor doar sa ne ambitioneze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiii din ziua de azi(ma includ si pe mine, dar e mai frumos sa folosesc pers 3), doresc mai multa libertate decat pot duce, iar parintii copilarind intr-un regim comunist, vazand aceasta libertate ca o cale de distrugere a viitorului, se opun! Cam asta ar fi principalul motiv in conflictul parinti-copii. Ar trebuie sa existe o comunicare mai detaliata intre ei si sa mai lase de la ei.
Relatia elev-profesor: in mare parte, sunt tentata sa dau vina pe profesor, Nu stie sa tine echilibrul intre o relatie de,, prietenie`` cu elevul si in acelasi timp sa-si arate exigenta. Bun, dar o sa ziceti ca si copiii sunt cum sunt: da, si eu constituie cutitul care se infige in rana, dar asa cum mana manevreaza cutitul, asa si profesorul. Daca stie sa se impuna, dar in acelasi timp sa comunice cu elevii, nu se isca probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intimpla ca raspunsul la a doua intrebare sa aiba legatura cu parintii de la prima. Pot spune cu mina pe inima ca am un raspuns pentru toate trei intrebarile;"Educatie necorespunzatoare"In ce sens? Nu se ia in consideratie o educatie asupra impulsului de a domina si anume ca acesta sa fie acceptat de fiecare doar pentru cei care domina intelectual.Se pune accentul pe a domina "oricum"si iata rezultatele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gigiro tot ce trebuie facut este o educatie corespunzatoare in familie.