| Ebsghjs a întrebat:

Da, stiu, am mai pus o data intrebarea asta. Dar nu am primit raspunsuri folositoare! Deci, cum scap de cearcane? Ajutati-ma va rog! FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa-ti hidratezi bine ochii si corpul. Sa mananci multe legume si fructe. Si niste analize nu ar strica.

Ca si unguent iti zic sa le dai drecu' de creme, am incercat creme de la 5 lei la 300 lei si m-am spalat cu ele pe cap. Crema da, hidratare ba, protectie solara ba!
Foloseste ulei de migdale dulci in fiecare seara si daca poti si ziua. Hidrateaza zona foarte bine si o face mai luminoasa dar cearcanele nu se vor estompa peste seara. Trebuie sa te dai cu sfintenie in fiecare seara timp de 2-6 luni. Pana vezi tu ca au trecut. Oricum este nevoie de o hidratare mai profunda in zona ochilor deci nu vad de ce nu ai folosi zilnic acest ulei pe o perioada nedeterminata.
Poti folosi si unguent de galbenele dar se spune ca migdalele ajuta la diminuarea cearcanelor. Si citisem un articol in care tipa zicea ca i s-au estompat cearcanele in 4-6 luni de la uleiul de migdale dulci.

3 răspunsuri:
| inger02 a răspuns:

Buna!
Compresele cu ceaiuri se fac punand doua pliculete de ceai in apa fierbinte. Dupa ce se racesc se pun pe suprafata pleoapei si a cearcanelor. Plantele care au efect benefic sunt ceaiul negru, albastrelele, sunatoarea, papaia, musetelul, ceaiul verde si ceaiul de tei.
De asemenea au un efect foarte bun si cataplasmele cu castraveti sau cartofi cruzi rasi ori aplicarea pe pleoape a feliilor de castraveti sau cartofi.

Primul lucru pe care trebuie sa il facem pentru a evita aparitia cearcanelor este sa ne odihnim. Lipsa somnului este principala cauza a aparitiei cearcanelor, iar daca dormim 8 ore pe noapte, sangele circula mai bine si tenul se oxigeneaza, devenind luminos.

| Ebsghjs explică:

Multumesc mult tuturor! happy

| MadRaven a răspuns:

1.Poti sa dormi mai mult.
2. Daca nu vrei cearcane, incearca sa te trezesti mereu la aceeasi ora
3.Seara,pune o batista uda in frigider, dimineata pune-o pe ochi si tine-o cat vrei
4.Cand te trezesti pune 2 linguri in frigider, cat timp te imbraci te speli etc.lasa-le acolo.Cand ai terminat, pune-le pe ochi.
5.Ia un castravete sau un cartof, si pune pe fiecare ochi o felie, tine-le cam 5-7 minute