| malii08 a întrebat:

De cand ma stiu am cearcane! Ce sa fac sa scap de ele?

Răspuns Câştigător
| sensesDelight a răspuns:

Orice oră pierdută din somnul de înfrumusețare are repercusiuni asupra sănătății și strălucirii tenului nostru. Chipul capătă o expresie obosită, ochii devin triști, iar cearcănele își fac apariția cu timpul. Există însă numeroase alte motive care cauzează apariția lor. Pe lângă somnul insuficient, cearcănele mai pot semnala și o tensiune nervoasă neobișnuită, exces de amidon, lipsa vitaminei A, E sau a fierului, sau chiar anumite probleme legate de glanda tiroidă.
Atât pentru prevenirea cât și pentru tratarea cearcănelor, medicii nutriționiști ne recomandă o dietă alimentară formată din legume precum: spanac, urzici, ceapă verde, praz, morcovi (în special), andive, salată verde. Consumarea acestor legume are rolul de a purifica sângele, înlăturând toxinele pe care le acumulează. În funcție de calitatea și culoare sângelui care irigă vasele din epidermă, cearcănele se vor deschide la culoare, devenind mai puțin vizibile. De asemenea, încearcă să elimini din alimentație pastele făinoase și dulciurile deoarece amidonul conținut de acestea accentuează cearcănele. Renunță de asemenea la mâncărurile și băuturile prea sărate, nici ele nu sunt sănătoase pentru organism.
Pentru estomparea cearcănelor poți aplica dedesubtul ochilor comprese cu ceai de albăstrele, alternându-le cu cele de mușețel cald. Eficiente împotriva cearcănelor pot fi însă și comprese reci cu ceai de sunătoare. Pentru atenuarea cearcănelor, în zona de sub ochi mai pot fi aplicate și felii de castravete sau de cartofi crud, cum se face la cosmetică.
De câte ori ai ocazia, nu ezita să faci plimbări în aer liber într-un ușor mers forțat. Trucul este unul simplu și banal: oboseala fizică, combate insomnia, inducând starea de somn, iar prin oxigenarea sângelui sunt eliminate toxinele.
Efectuează o serie de exerciții de respirație în fața unei ferestre deschise. Fă un set de 5-10 inspirații și expirații cam de 2 ori pe zi, iar apoi mărește ritmul treptat până ajungi la 20, efectuat tot de 2 ori pe zi. Are tot un efect de oxigenare a corpului, care reduce starea de oboselală și te relaxează.
Sper că te-am ajutat. :*

5 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Fac parte din tine. big grin

| Unique a răspuns:

Sa dormi devreme! sigur nu dormi noptile

| Anonima307 a răspuns:

Pune niste feliute de cartof pe ele si tine-le 30 de minute

| mirabella_1176 a răspuns:

Pai nu prea ai ce face
Sfatul mei e sa te machezi s sa dai cu creion de ochi pe jos cu putin fond de ten putin rimel s iti scoti ochii in evidenta si nu se mai vad cearcanele!

| malii08 explică:

Multumesc foarte mult! :*