| fashionaddict a întrebat:

Daca am rubeola pot face sport? ce pastile usureaza simptomele? cum as putea sa previn aparitia complicatiilor? Sau daca puteti sa imi dati niste sfaturi cei care ati avut sau care stiti.
Va multumesc!

1 răspuns:
| Maria_Sabrina_1997 a răspuns:

Rubeola sunt niste bubite mici mici care apar pe tot corpul. Nu iti pot oferi cine stie ce sfaturi pentru ca sunt sunt de profesie medic si ce mai bine ar fi sa consulti un medic specialist, dermatolog, dar in prima fata sa nu te scarpini pe bubite in cazul in care rubeola deja a aparut. Aceasta boala este o boala de piele care apare la 2 saptamani de la contactul cu o persoana care a avut aceasta boala si dureaza in general 7 zile. Pentru mancarime poti lua de la farmacie o crema speciala pentru asta. Farmacistul stie mai bine ce iti poate recomanda. Prin examinarea sangelui la un bolnav(adica analize la sange) cu rubeola se identifica anticorpii anti virus rubeolic. Aceste informatii pot ajuta medicul sa identifice daca
este vorba despre o infectie recenta produsa de virusul rubeolic
sau daca este o imunizare anterioara prin vaccinare sau daca boala a existat in antecedente.
Bafta si sa te faci bine. :*