| cryssa a întrebat:

Daca ar fi sa schimbati un lucru din trecutul vostru, care ar fi acela?

Răspuns Câştigător
| NewSummer2013 a răspuns:

Eu.

Pe mine m-as schimba.
Deoarece oricum toate se leaga de mine: trecutul, prezentul si viitorul. Toate s-au facut/se fac/ si se vor face numai dupa felul in care MA COMPORT EU.

In concluzie schimbarea trebuie facuta la mine.

In cazul meu, in mod deosebit, as incepe cu aspectul fizic.
Aici as avea cateceva de modificat (si de fapt cred ca toata lumea. Doar nimeni nu e perfect multumit 100% de felul cum arata, sa fim seriosi)

Iar apoi, daca e cu voia Domnului pe plan moral. Sa incerc sa fiu o persoana mai buna. Mai intelegatoare, mai blanda, etc.
Dar din pacate in lumea in care traiesc din cee in cee e mai greu sa obtin schimbarea aceasta.

Iar daca e cu voia Domnului m-oi tine de cuvant.
(De ce spun "prin voia Domnului?!" Deoarece toate se fac prin voia lui, absolut totul.

Scrie si in biblie:
"Omul propune, Dumnezeu dispune"

In concluzie, degeaba vrem noi sa facem ceva, degeaba avem planurile noastre, daca ele nu sunt in conformitate cu Dumnezeu sunt nule."

Cat despre trecut?!

Ce rost mai are sa ne gandim la trecut?!
Trecutu-i trecut. (in definitiv si la urma urmei)
Sa ne concentram pe prezent.
Trecutul a afectat prezentul.
Iar prezentul, daca nu avem grija de el, va afecta viitorul.
Si sa avem grija ACTUAL, ca acel viitor sa nu devina in curand un prezent regretabil.

Astfel putem spune chiar si "prezentul" e trecut".
Orce clipa/secunda din prezent, in secunda 2, e trecut.

Deci, pot spune ca am raspuns la intrebare (inca din primele randuri)

Goodbye!
kisskisskiss

28 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa fi ramas in Romania sa nu fi venit in Spania. Dar daca viata asa a fost asta e, cand voi reveni in tara multe se v-or schimba.

| Libelle a răspuns:

Tot anul nasteriitongue

Elianna
| Elianna a răspuns:

Anul nasterii!

| AlexandraSmiley a răspuns:

Sa nu ma despart de iubitusad.Dar ne'am impacat si totul e binehappy.

| minnieee a răspuns:

Daca as fi sa-mi amintesc toate greselile mele as avea multe lucruri de schimbat.Dar, din greseli invat si poate daca nu le faceam viata mea nu era cu este acum si sincer imi place cum e.Deci,nu vreau sa schimb nimic, las trecutul asa cum este, ca prezentul este mai important.

| alinutza92r a răspuns:

Toate gafele pe care le-am facut, as fii ascultat si de ceilalti din jurul meu, mai ales de familie

| IzzyX a răspuns:

Culoarea camerei!

| Roshketz a răspuns:

Cand aveam 15 ani, am avut un prieten...si m-am purtat foarte aiurea cu el si nu am stiut sa il apreciez pentru ceea ce era: un baiat de nota 20. Daca m-as putea intoarce in timp, nu as mai face nicio greseala din toate cele pe care le-am facut in privinta lui, nu merita nici macar un lucru dn toate pe care i le-am facut. Pacat ca am realizat prea tarziu :-

| Obsolete a răspuns:

Am avut o prietena acum 2 ani din pacate mi-a dat papucii si eu n-am reusit sa trec peste asta si mi-as dori sa schimb ce lucru sau lucruri rele am facut desi nu stiu de ce m-a parasit crying.

| lynes a răspuns:

Nimic.Ador viata asa cum este.

| stefanutza27 a răspuns:

Daca as putea sa-mi schimb viata as schimba totul in ea, dar cel mai mult ma doare faptul ca mi-am mintit cel mai bun prieten (amic, nu iubit).

| rüya a răspuns:

L-as fi apreciat mai mult pe fostul si poate nu ne-am fi despartitsad

| Sk8kOsMyN a răspuns:

Pe mine m'as fi schimbat.crying. deoarece eu sunt de vina in toate lucrurile urate care mi s'au intamplat crying(.Cum ar fi. duminica asta m-am despartit d iubita dar nu stiu dc.A plecat crying(.

| cuore a răspuns:

Culoarea parului.

| Iubiţica95 a răspuns:

As da timpul inapoi ca sa nu-mi fac parul cret la frizerie... :@

| costin95 a răspuns:

nimic pentru ca daca toata lumea ar putea sa isi schimbe trecutul, "prezentul" in care se vor intoarce va fi un haos totalwinking

| fmarius86mario a răspuns:

Trecut happy de la 3 luni viata mea n-a fost fericita si cu sigurata as da timpul inapoi da nu se mai poate...nu mie rusire de viata mea ca altor persoanehappy si acum am 24 de ani

| mihai_8348 a răspuns:

Sincer m-as apuca de scoala la modul cel mai serios nu cum am tratato eu prin clasa a 11.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic! Cel mai bine ma simt cum sunt acum! nimeni nu garanteaza ca de voi schimba ceva ma voi simti ca acum>cel mai bine e cum m-a lasat D-zeu! Salut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu fi facut cost pe telefon 50 euro rolling on the floor)laughing

| SabbyNightShadow a răspuns:

Pai as schimba numele meu in primul rand, apoi inaltimea(as vrea sa fiu mai mare) big grin. Sper ca te-am ajutat cu ceva.

| Danny_8046 a răspuns:

Sa nu ma despart de prietenul meu.

| Eunice26 a răspuns:

Cand am citit intrebarea asta mi au venit in minte sute de ganduri. Insa ceea ce as fi vrut sa schimb si inca imi doresc este caracterul meu. Mai mult optimism, mai multa incredere de sine, mai multa vointa in ceea ce fac...mai multe zambete,happy

| jasmine_2952 a răspuns:

Persoana cu care mi-am mancat cei mai frumosi 15 ani as vrea sa nu o fi intalnit.

| alinutza_3771 a răspuns:

As vrea sa plec inapoi undeva departe de fostul sad

| bya17 a răspuns:

Hmm...poate ca nas fi plecat din locul nasterii mele...si nu m-as fi certat cu cel mai bun prieten al meu.care e aproape fratele meu.sad

| Mirabela232 a răspuns:

Nu stiu ce lucru as vrea sa schimb,am prea multe, dar cel mai important lucru care ma doare si ma chinuie in continuare, esti comportamentul fata de mama mea! In fine.

| Adina_9028 a răspuns:

Pe mine.