| dyannabia a întrebat:

Dacă eu fac facultate sau postliceala în România ca asistent medical generalist pot după aceea sa merg sa lucrez în străinătate și sa fiu recunoscuta ca asistenta? Adică studiile din România în acest domeniu, cu ele, pot merge în străinătate sa lucrez ca asistenta?

Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

Da. Poți pleca dincolo. Studiile nu sunt recunoscute, trebuie să mergi la Ordinul Asistenților și să ceri o hârtie pentru străinătate, care vine de la București. Apoi pleci. Și poate mai faci școală și dincolo, pentru recunoașterea profesională.

| dyannabia explică (pentru ancaval):

Si scoala acolo cam cat ar dura? Si ar merita daca eu vreau sa stau pe o perioada scurta de timp?

| ancaval a răspuns (pentru dyannabia):

Pe perioadă scurtă, nu! Nici vorbă. Nu te acceptă ei pe perioadă scurtă. + Ai chirie, papa, cheltuieli și nu rămâi cu cine știe ce.

| dyannabia explică (pentru ancaval):

Mda, dar nu as fi singura. Eu sa am mare parte cheltuieli si sa rămânem cu celalalt salariu sau o parte din el

| ancaval a răspuns (pentru dyannabia):

Dacă sunteți 2 persoane, soț și soție, atunci un pic e mai bine, și la bani și la psihic. Că dacă ești singură...
Eu nu te încurajez. De ce? Pentru că îți ziceam de taxele astea evidente, DAR posibil să existe taxe surpriză, de care afli abia când ajungi acolo. Și în primul an NU te-ai alege cu mai nimic din salar. E foarte greu afară. S-au stricat lucrurile și la străini.
Decizia e la tine. Poți vorbi cu cineva care a fost și NU te minte. (dacă cunoști pe cineva)

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Bineînțeles că diploma e recunoscută în străinătate.

| ancaval a răspuns:

+ limba la nivel B2

| dyannabia explică (pentru ancaval):

Si cine m ar evalua legat de acest nivel? Autoevaluare? Unde conteaza?