| tooofast a întrebat:

Daca imi fac un blog.un site...si o sa am multi vizitatori..se pot castiga bani..de pe urma acestora? si daca imi fac o pagina de facebook si strang multe like-uri castig ceva?

Răspuns Câştigător
| UtilizatorulN a răspuns:

Din Facebook nu castigi decat promovarea blogului. Din blog castigi de pe urma reclamelor cu Google Ads. Dar ai nevoie de vizitatori... multi vizitatori...

8 răspunsuri:
| adriang95 a răspuns:

Ai nevoie de: un host, un domeniu, o platformă (până acum toate se plătesc, dar există și variante free pe care să încerci, fără să câștigi ceva), 1-2 ani ca să capeți experiență și popularitate și... 18 ani (sau un părinte care să „primească banii").
Oricum nu te aștepta la un profit sănătos (bucură-te dacă poți plăti hostul și domeniul cu ce câștigi).
Baftă. (eu am 1 an și 3 luni de blogging și încă nu am de gând să mă mut pe platformă separată chit că am câteva view-uri sănătoase, am unele subiecte „exclusive" + poeziile compuse de mine)

| KodrutZ a răspuns (pentru adriang95):

Domeniu ai? Da un link, da-te mare, ca te pot ajuta cu host, sau macar spatiu de publicare pe un.com/.ro serios, nu ceva.blogspot.com sau genul. Nu de alta, e pacat sa muncesti 1-2-3 ani, sa ajungi la o oarecare popularitate, apoi totul sa se duca pe apa simbetei cind schimbi domeniul...

| adriang95 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu am domeniu... o să fac o mutare (prin noiembrie, ca să nu depind de nimeni - împlinesc 18 ani) și presupun că-mi poate face wordpress.com un link de redirectare (eventual contra-cost timp de 1 an sau 2)...
De ce vreau așa de târziu? ei bine, am zis, nu vreau să depind de nimeni și vreau totul să fie pe numele meu (atâta timp cât părinții nu văd din asta decât o pierdere de vreme). Apoi am de gând să pun câteva reclame, dar doar cât să acopăr cheltuielile cu host+domeniu+(1-2 ani) redirectare de pe wordpress.com

| KodrutZ a răspuns (pentru adriang95):

Redirectul il poti rezolva fara mare bataie de cap si gratis pastrind blogul de pe wordpress si ultimul post vizibil sa fie "m-am mutat la www.ceva.com/.ro" cu link catre noua adresa)

| adriang95 a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, dar vreau legăturile de pe google să funcționeze în continuare, dar spre noul site pentru a aduna acolo view-uri, iar algoritmul google să îl ia pe cel final ca „rezultat preferat" pe viitor.
în fine... blogul este luminaochilorinchisi.wordpress.com

| KodrutZ a răspuns (pentru adriang95):

Alea oricum nu or sa mai functioneze, wordpress iti face redirect automat doar la homepage. Posibil sa ma insel, dar slabe sanse. Redirecturile oricum nu sint vazute bine de catre gogu'...

| adriang95 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ouch... Sper totuși să pot să-mi iau conținutul să-l mut. Dacă e nevoie, elimin de tot site-ul vechi (știu că durează până îl uită gogu, dar asta e) și îmi fac view-uri artificiale ca să fac pe plac motorului de căutare. Hmmm... o să fie urât (mai e o variantă să mut tot conținutul și să păstrez pe vechiul blog doar câte un fragment din fiecare articol, toți „doritorii" trebuind să intre pe cel nou - logic, las și link către articolul complet).
Oricum, tot platforma wordpress o folosesc

| KodrutZ a răspuns (pentru adriang95):

Daca ai continut unic, cind il muti tot unic ramine, daca site-ul vechi e ras. Nu ai nevoie de view-uri de nici un fel, continutul relevant vazut bine de gogu' de la primul vizitator.