| pinkangel_6099 a întrebat:

Daca iubitul vostru face lucruri care nu va plac sau sunt obiceiuri care ar trebui schimbate cum ati aborda subiectu si cum ati faceo in asa fel incat sa nu creada ca ii reprosati ceva... sau ca vreti sa'l schimbati neaparat pentru ca asa vreti ci pentru ca asa e bine?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, as incerca sa ii explic frumos cum sta treaba, ii spun k ii vreau binee, si ca veau sa il ajut pentru cs il iubesc... daca ma iubeste si el, atunci accepta...

7 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Dar poate si tu au obiceiuri care nu-i plac.
Te-ai gandit ca ti le accepta ca te iubeste asa cum esti? Tu de ce vrei sa-l schimbi? raised eyebrows
Eventual incearca sa-i canalizezi aceste obiceiuri spre ceva bun, nu neaprat sa i le scoti din comportament.Nu ti-e frica ca v-a capata altele mult mai rele?

| Cryssy a răspuns:

As incerca sa ii explic ce greseste, sa ii spun ca vreau sa il ajut pentru ca il iubesc si ar fi mai bine pentru el saca s-ar schimba...Eu din fericire nu am nevoie sa schimb nimic. dar asa as face daca ar fi nevoie...

| Dara a răspuns:

Ideal ar fi sa realizeze ca nu are obiceiuri tocmai sanatoase (daca bea, de exemplu), si sa-si doreasca schimbarea pentru binele lui. Asa daca incerci tu sa-l schimbi nu are nici un sens, nu va da rezultate. Daca nu e vorba de obiceiuri care ii pun sanatatea in pericol, nu ai decat sa il accepti asa cum e. Trebuie sa te gandesti ca poate si tu ai unele defecte pe care el nu le agreeaza, dar nu iti spune din jena.

| juno a răspuns:

Exact aceeasi problema am avut`o eu cu fostul prieten. Si ghici ce? ne-am despartit. Uite care`i faza. El incerca sa ma schimbe pe mine in "ceva mai bun". Ei bine, eu nu aveam nevoie de chestia asta... Fiecare om s`a format in ani de zile in functie de preferintele lui, fiecare om are propriile principii si are dreptul sa fie EXACT asa cum vrea EL. Nu poate fii cum vor cei din jur. Cel putin eu am o parere foarte proasta despre persoanele usor influentabile, si anume, ca nu au personalitate. In fine, sa nu intru la creatii. Deci, atunci cand iubesti cu adevarat, accepti persoana de langa tine exact asa cum este ea, ii accepti defectele si "obiceiurile proaste", nu tii cont de parerea celor din jur si`ti pasa doar de voi doi. Crezi ca prietenul meu nu avea defecte? Crezi ca era perfect? Crezi ca nu facea chestii care mie nu`mi placeau? Pur si simplu treceam peste ele. Asa ca gandeste`te ca poate nici tu nu esti perfecta si totusi el nu`ti reproseaza absolut nimic. Tie ti-ar placea ca prietenul tau sa-ti spuna ca nu`i place cum mergi, nu`i place cum mananci, nu`i place cum iti faci parul, nu`i place cum te imbraci, nu`i place ca bei suc prigat? erau exemple banale. Si crede`ma ca niciodata nu o sa dai peste tipul perfect. Viata nu e un film!winking

| MissCamelia a răspuns:

Ii explica frumos ca ma deranjeaza si vreau schimbari

| pinkangel_6099 explică:

Ms pentru ajutor dar unii de aici nu ati inteles la ce ma refer nu vreau sal schimb pentru ca nu imi place mie ceva... sunt lucruri pe care nu le pot zice dar ca sa zic asa are obiceiuri foarte nesanatoase... il iubesc asa cum este da... nu as vrea sa se distruga singur... dar in fine oricum multumesc pentru ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dau doar un exemplu si daca poti, extinde...
daca nu iti place cum manaca, cauta sa mancati cat mai des impreuna si, tu mananca tinand cont de :tinuta la masa, felul de mancare si modul in care se mananca, se bea, cum se serveste din platou/castron etc. Fa asta mereu, va observa si se va corecta singur. Daca nu si nu... ii atragi frumos atentia...