| IriMari a întrebat:

Daca...ma rad mereu cu aparatul de ras si folosesc si o spuma are ceva?
Dar, daca folosesc din cand in cand si o crema depilatoare?
Am 12 ani si acum aprox. o saptamana m-am ras pentru prima data cu crema depilatoare.
Stiu ca ar trebui sa o intreb pe mama dar ea zice sa folosesc bigul.
Apropo, daca ati putea sa imi spuneti cum pot scapa de parul de pe picioare si zona intima in afara de ceara..ptr ca am o piele f. sensibila si ceara mi-ar face rau

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Folseste crema depilatoare sau un aparat depilator. Daca te epilezi cu lama o sa iti creasca firul de par mai gros. Foloseste crema depilatoare de la Avon. E pentru piele sensibila si exista si pentru zona intima. Inafara de ceara mai exista epilarea definitiva dar asta cand o sa mai cresti.

| Violleta2022 a răspuns:

La 12 ani esti micuta tare ras parul pubian, la ce-ti foloseste asta, te pregatesti de viata sexuala?
Mama ta nu te vede? Nu iti face educatie?

| 123098a a răspuns (pentru Violleta2022):

Este fata.

| IriMari explică (pentru Violleta2022):

Sti...sunt fata

| IriMari explică (pentru Violleta2022):

Sti....nu sunt mica am parul f des pe picioare si poate am o educatie mai buna decat alti..nu nu ma pregatesc si abia stiu ce ii o viata sexuala ma intereseaza scoala acum...si ma rad doar pe picioare pentru ca am prea mult par
Asta urasc la oameni..fie ei adulti sau copi... judeca dupa aparente fara sa stie adevarul
Eu care am 12 ani poate am trecut prin mai multe decat dvs/tine (nu stiu cati ani ai/aveti)
Stiu sa respect oameni si am o educatie f buna deci asta nu iti da dreptul sa judeci fara sa cunoasti adevarul
Mama m-a invatat ca nu noi judecam ci Dumnezeu o sa ne judece pe toti la timpul noastru
Nu vreau sa ma cert dar as vrea ca oameni sa nu mai judece asa
Am pus si eu o intrebare

| Violleta2022 a răspuns (pentru IriMari):

Ma indoiesc ca ai trecut tu priun multe, ai doar 12 ani....si o viata inainte sa traiesti. Asculta de mama ta si fa ceea ce iti spune, ca nu te invata de rau.

Cum nu ai mentionat ca este vorba doar de parul de pe picioare, decat foarte tarziu, in ultimul mesaj, s-a tras concluzia, ca este vorba de tot parul de pe corp, incluzand cel de la pubis, ca acolo creste cel mai mare.
Data viitoare, incearca sa descrii clar la ceea ce te referi, mai ales daca nu vrei sa creezi confuzii, sau sa primesti raspunsuri neadecvate.

PS Sunt cu mult-mult mai mare ca tine si mama ta chiar.

| IriMari explică (pentru Violleta2022):

Da am trecut....prin foarte ok?
Poate tu nu ai avut nici un accident de masina in care sa-ti moara jumate de familie si tu sa stai doar o luna in spital dar de aici mai sunt multe ok?

| Violleta2022 a răspuns (pentru IriMari):

De fapt, in ultimii 4 ani mi-am pierdut fratele, tatal, sora anul trecut si de curand mama.
Deci, stiu cum este sa-ti pierzi parintii, fratele, sora si sa ramai singura pe lume. Tu cel putin mai ai o mama... eu nu.