| MsGringer a întrebat:

Daca mananc batoane ce contin proteine inlocuiesc carnea? Carnea contine proteine,ceea ce organismul nostru are nevoie cel mai mult, dar si batoanele de la redis au proteine deci eu zic ca tot una e.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Poti inlocui proteinele cu cele din batoanele proteice, insa va trebui sa mananci multe ca sa echivaleze, ceea ce nu este tocmai in regula. Daca vrei sa iti iei proteinele din alte alimente in afara de carne, poti face asta foarte usor, consumand mazare, linte, ciuperci, spanac, varza, fructe uscate, lactate si oua. Pe langa acestea, poti consuma si batoane proteice, daca doresti, insa singure nu vor fi suficiente. In orice caz, organismul nu are nevoie de o cantitate foarte mare de proteine, in comparatie cu cea de carbohidrati, de exemplu. Este de ajuns sa mananci 2-3 portii de alimente care contin proteine, o portie considerandu-se o cantitate de aproximativ 100-150 de grame.

| Cosmin86 a răspuns (pentru thegatekeeper):

Ai nevoie de 2 grame de proteine /kg-corp, si cu 2-3 portii nu prea obtii asta.
Si de cand "mazare, linte, ciuperci, spanac, fructe" au multe proteine? Au o cantitate nesemnificativa. Proteinele din carne le poti inlocui cu branza, oua sau lapte ( daca bei mult ).

Plus ca proteinele vegetale ( dupa ce ca au procent NESEMNIFICATIV ), sunt si proaste, nu au profil complet de aminoacizi

| thegatekeeper a răspuns (pentru Cosmin86):

Sunt de acord ca proteinele din sursele vegetale nu sunt de acelasi tip si calitate si nu au aceeasi structura ca si cele pe care organismul le poate procura din carne, lactate sau oua, insa poti fi inlocuite si cu acestea, daca persoana doreste, desi este putin mai dificil. Necesarul zilnic de proteine este de 40- 60 de grame, in functie de greutate. De exemplu, mazarea contine 25 de grame de proteine/ 100 de grame, deci doua portii fiind suficiente pentru a satisface necesarul zilnic. Celelalte pe care le-am dat exemplu contin cantitati mai mici, insa pot veni in completare, iar cel mai simplu mod pentru a inlocui proteinele din carne este consumul de lactate, branzeturi si oua, pe care le-am mentionat in raspunsul meu (intr-adevar, ar fi trebuit sa le trec primele).

| Cosmin86 a răspuns (pentru thegatekeeper):

Ar fi bine sa aiba mazarea atatea, din pacate mazarea gatita normal are 6.5 %, 21 au boabele uscate ( sursa : http://www.slabire-sanatate.ro/tabel_nutritiv.php ) si cate mazare uscate poti manca, boabe? Nu prea multe.

40-60 de grame, depinde, daca faci sport unde ai nevoie de forta sau masa atunci ai nevoie de 2 grame / kg-corp, la mine asta se traduce in 174 de grame zilnic, cu 60 de grame as da jos masa musculara pusa.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu compari proteinele artificiale cu cele naturale?
Consumă carne, lasă batoanele care maschează numai E-uri.
Pa, pa.

| MsGringer explică (pentru Legiuitoarea):

Cum adica artificiale? la descriere nu scrie proteine artificiale.In plus, sunt de la Redis, sunt cele mai bune.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru MsGringer):

Bună.
De calorii goale ai auzit?
Mai documentează-te înainte să comentezi nefondat! Pe niciun produs nu scrie cu adevărat ce este în interiorul ambalajului.
Și nu, nu sunt cele mai bune cele de la Redis, sunt iluzii vândute credulilor.
Pa, pa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru MsGringer):

De la redis sunt cele mai PROASTE. Redis = cea mai slabe firma de suplimente.

Batoane adevarate sunt spre ex. cele de la Muscletech, e 12 lei batonul ( fata de 1.2 lei cat e la redis ).

Răspuns utilizator avertizat
| Legiuitoarea a răspuns (pentru denis543):

Bună din nou.
Lasă comentariile nefondate, documentează-te din adevăratele cărți de nutriție, nu net-ul!
Și fără atac la persoană, că nu ne cunoaștem să avem "program" de varietăți împreună.
Pa, pa.