| Gabyy2221 a întrebat:

Buna TPU credeti ca ar fi mai bine sa inlocuiesc painea cu mamaliga? Oare mamaliga e mai bogata in proteine decat painea? E recomandat sa o inlocuiesc? Pentru ca fac sala si nu vreau sa mananc paine.Voi ce parere aveti?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mamaliga are o cantitate foarte foarte mica de proteine, chiar mai mica decat painea (amandoua au cantitati neglijabile). In schimb are mai putine calorii, deci e buna daca vrei sa slabesti. Nu este recomandata daca faci sport intensiv.

| Park1Suin a răspuns:

Mamaliga este un produs extrem de sanatos, cu o varietate de beneficii pentru organism, pentru ca contine multe vitamine.100 g mamaliga are in jur de 75 cal.
Vrei sa renunti complet la paine?
Sunt de acord ca painea alba, si mai ales cea din comert, nu este chiar sanatoasa.Dar nu toata painea e asa.De exemplu, painea din faina de secara e mai sanatoasa, sau cea de tarate, sau cea neagra...Totusi,cred ca cea mai rentabila varianta ar fi painea de secara. Daca nu mananci mai mult de 1-2 felii pe zi de paine n-o sa-ti afecteze corpul.
Mamaliga ar fi o varianta foarte buna daca chiar tii sa inlocuiesti painea, doar ca trebuie s-o combini corect cu celelalte alimente de la masa.Nu crezi ca ar fi mai bine sa-ti iei proteinele necesare din produse lactate si carne de pui sau peste?
Daca faci sala, mai ales intensiv, trebuie sa ai grija sa consumi suficiente proteine, grasimi bune si vitamine.
Bafta!winking