| SVD a întrebat:

Daca nu prea ma pricep la fizica,dar ma descurc la bio si chimie, pot sa merg la stiintele naturii intensiv engleza? La filologie intensiv engleza am auzit ca nu prea am sanse de viitor si ca la stiintele naturii pot sa merg aproape la orice...

2 răspunsuri:
| Ardnabella a răspuns:

Seerios?! I-auzi!laughing Deja a devenit o obisnuinta pentru mine sa aud din ce in ce mai des ca profilul umanist in general nu-ti ofera sanse de viitor si bla bla bla. Uite, iti pun 2 intrebari:1.Crezi ca biologia, chimia si mai stiu eu ce minunatii fac cei de la real au toate sansele sa fie mai usor admisi la facultatile care se bazeaza pe materiile de la profilul uman? si 2. Ce te pasioneaza? cred ca in aproape 4 ani de zile ai avut timp sa te gandesti la ceea ce iti place cu adevarat si la ce meserie ai visa pentru viitor.Corect? Din moment ce tu esti atrasa de stiintele exacte atunci iti alegi mai departe un domeniu in stiintele exacte. Sfat: scrie pe o hartie materiile care iti plac,daca predomina :bilogia,chimia,fizica,matematica atunci profilul potrivit tie este cel real,in schimb daca iti plac mai mult materiile precum : romana,istoria,geografia, limbile straine atunci poti merge bineinteles la uman. Si crede-ma, ai sanse de viitor indiferent de ce profil vei alege, evita sa te lasi influentata de oricine si orice, alege ce crezi tu ca te reprezina si iti place.Multa bafta si sper sa fii madra de alegerea ta!happy

| Nicoleta_Man_1993 a răspuns:

Eu am fost la stiintele naturii si iti spun ca e foarte greu.O sa mananci matematica, fizica, chimie si biologie pe paine! Mai ales in clasa a 11-a si a 12-a, iti spun asa ca sa fi pregatitabig grin.Si dupa ce termini liceul cel mai bine o sa ti se potriveasca sa mergi mai departe la medicina, farmacie si prostii din astea, daca iti plac atunci merita. Oricum, la orice profil ai fi poti sa mergi la aproape orice, dar pregatirea din liceu nu o sa se potriveasca cu cea din facultate daca alegi un profil diferit de ceea ce ai facut tu.