| DeeeaMyhhhaElla a întrebat:

Daca o sa fac exercitii de Stretching o sa fac muschi?

Adica am auzit ca exercitiile de stretching ajuta la inaltare, vreau sa ma inalt dar am auzit si ca o sa fac muschi si nu vreau asta!
Deci, reiau intrebare : Daca o sa fac exercitii de stretching o sa fac muschi?
Fundaaa

Răspuns Câştigător
| suMRed34 a răspuns:

Buna,eu ca sportiva de performanta iti spun ca muschii se fac prin exercitii fizice de exemplu ridicari de greutati, abdomene etc. Stretchingul nu face decat sa ofere mobilitate si suplete muschilor tai si sa previna accidentarile.Noi,spre exemplu, dupa un antrenament cu greutati facem stretching aproximativ 20 de minute pentru a preveni rupturile musculare care pot sa apara in viitoarele antrenamente daca muschiul nu are mobilitatea si supletea necesara. Deci nu, daca faci stretching nu faci muschi si da, te poti inalta intr-o oarecare masura (asta daca faci zilnic niste stretching) dar poti capata pe parcurs din ce in ce mai multa mobilitate daca maresti amplitudinea exercitiilor. Daca ai nevoie de detalii imi poti da mesaj si iti voi raspunde cu mare drag si cat mai prompt posibil. Sper ca ti-am fost de folos.