| Anonim165432 a întrebat:

Dacă sunt intr-o relație de 6 luni, ar trebui sa ascult ce spun cei din jurul meu ca e o persoana nepotrivită? Sunt foarte îndrăgostită de partenerul meu și nu ascult eu ce spun oamenii, dar de ceva timp mătușa mea mi-o spune tot des că nu e de mine și să îl las.As vrea sa știu și părerea altora, merita sa o ascult?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca toata lumea iti spune ca persoana este nepotrivita, probabil ca asa este, ca nu-i toata lumea nebuna.

De ce nu ne spui ce spune lumea si de ce cred ei ca este nepotrivita acea persoana?

Noi nu-ti putem da un sfat corect, daca tu nu vrei sa ne spui adeavrul, ce fel de om este ala si de ce lumea il gaseste nepotrivit pentru tine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu avem de unde sti exact, nu ai oferit niciun detaliu despre natura relatiei voastre.De ce considera matusa ta ca respectivul e nepotrivit?

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca nu esti capabila sa treci peste "iubirea oarba", asteapta si da-te cu capul de zid atunci cand ai sa observi tu ca chiar nu e de tine. Abia atunci o sa inveti de una singura cum sa-ti alegi partenerii. E o zicala " orice electrician s-a curentat macar o data in viata lui"winking

| Cosmin3412 a răspuns:

Depinde. Trebuie ascultată? Ce îți spune? De ce nu e de nasul tau băiatul? Ce o deranjează pe ea la el? Sunt multe semne de întrebare. Nu avem cum sa stim noi ce e mai bine pentru tine.

| mitenka a răspuns:

Am trecut printr-o situație similară mătușii tale, probabil din gelozie sau din dorința de control. E abject, infam, imund... Totuși trebuie să înțelegi că intienția mea era una ușor diferită: o iubeam și nu permiteam cuiva să îi frângă inima, chiar dacă ar fi însemnat să nu fie cu mine. E o natură karamazoviană, cred: obraz de toval și suflet de Karamazov laughing

Deci, mătușa ta, dacă are intenții bune (de altfel, altele în comparație cu cele pe care le-am avut eu), merită să o asculți. Și e ușor să îți dai seama de intenții - în comparație cu dorința de control, poți găsi „iubirea" în explicațiile cuiva. Iar când „forțează" decizia, atunci regăsești „dorința de control", iar atunci acel lucru poate fi doar de natură protectivă și probabil mai puțin din iubire.

| Mihai2222255555w123 a răspuns:

Poate stie matusa ta ceva ce tu nu sti. Sau doar te crede prea mica sau e alt ceva. Daca tu crezi ca el tine la tine cat ti si tu la el, atunci nu baga in seama ce spun alti