| rotaor a întrebat:

Cand trebuie sa vorbesc cu oameni mai ales mai apropiati de varsta mea ma simt incomod, tremur si transpir, iar daca trebuie sa vorbesc cu un grup de persoane starea se amplifica sau daca trebuie sa fac un lucru nou ma ia tot asa si cu rau, banuiesc ca e anxietate nu? Daca da, cum pot vorbi liber linistit/face lucruri linistit fara sa mai simt astea?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa vezi un psiholog sau pishiatru, pentru problemele tale.

| Sofer a răspuns:

De ce simți asa? Ai nevoie de ajutor specializat.

| ancaval a răspuns:

Endocrinolog! Fă niște analize, nivelul scăzut, sau prea ridicat, al unor hormoni pot să-ți de-a starea asta. Durează ceva timp până se află cauza și până se rezolvă + trebuie repetate analizele.
Dacă analizele sunt bune, atunci rămâne psihologul.

Dacă e din cauza hormonilor, ar trebui să ai și alte simptome, poate nu le-ai observat tu, sau chiar pot lipsi unele, depinde de corp.
Dacă nu vrei la analize, atunci mergi la psiholog.

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Pentru astfel de probleme cel mai bine ar fi sa consulti un psiholog. El te-ar putea ajuta cu problema ta. Degeaba ne dam noi, de aici de pe TPU, ca tot nu rezolvi nimic. Ai nevoie de un specialist in cazul tau.
Succes!