| anonim_4396 a întrebat:

Daca un obiect este inmuiat intr-un venin al unui sarpe periculos, atunci cel care va atinge obiectul si apoi sa zicem ca isi va linge degetele, va muri? Daca da, cat de repede va muri?
Cam in cat timp va disparea veninul din respectivul obiect, astfel incat atunci cand il atingi sa nu mai patesti nimic?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi se pare ineficient. Gandeste-te de cat venin ai nevoie ca sa inmoi un obiect. In plus, cat de cretin ar trebui sa fie cineva ca sa-si linga degetele dupa ce a pus mana pe o substanta ciudata.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Si veninul difera de la sarpe la sarpe. Putine tipuri de venin actioneaza in contact cu pielea.Majoritatea actioneaza doar daca intra in sistemul circulator.

| anonim_4396 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Daca ar avea o rana deschisa la un deget si ar atinge un obiect pe care a fost turnat venin ar fi ca si cum ar fi fost muscat de respectivul sarpe, nu?

| Winchester308 a răspuns:

Stiu ca au existat unii care au incercat sa-l otraveasca pe altu' cu gaz Vangrye un lichid de fapt, unul uleios).I-au pus pe manerul de la usa sau masina, nu mai stiu sigur.A supravietuit.A doua oara l-au aruncat pe el cu o seringa. Tentativa de omor a esuat, din nou(parca).
In orice caz, ce vreau eu sa spun este ca nu poti compara VX cu veninul oricarui sarpe.Este mult mai toxic, extrem de toxic.
Avand in vedere asta, gandeste-te ce "efectiv" ar fi chiar si venin de Cobra...sau Mamba Negru, sau un Taipan, sau orice alt homalau d-asta cu capacitatea de a te ucide in sub 40 de minute.
Serpii sunt veninosi, nu otravitori.Veninul trebuie sa ajunga in organism si in anumite doze.Slabe sanse sa omori pe cineva asa.