| anonim_4396 a întrebat:

Care e cel mai periculos sarpe din lume? (venin, viteza, muscatura, etc). In ce tara se gaseste?

Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

Inland Taipan - acest sarpe australian este considerat cel mai veninos sarpe de pe Pamant. O muscatura a sarpelui Inland Taipan contine suficient venin( cam 110 miligrame), venin care poate ucide 100 de oameni. Veninul provoaca voma si moarte prin sufocare. din fericire, sarpele Taipan este un sarpe foarte timid si bland.

Si uite ce am gasit pe net:

Cel mai veninos sarpe din lume

NUME: "Expecteria pantalonius" (Şarpele de pantaloni)
RĂSPÎNDIRE: În toată lumea
DESCRIERE: Culoarea poate varia de la roz la negru. Nu are colţi, dar are un scuipat deosebit de veninos. Mărimea variază de la 8 la 30 centimetri, în funcţie de starea de spirit şi de subspecie.
SIMPTOME: Acest şarpe atacă în special femeile, în partea de jos a abdomenului, avînd ca rezultat o umflătură. Aceasta va creşte, dînd dureri groaznice după nouă luni. Atacul, de obicei, nu este fatal. Se cunosc cazuri de atac la bărbaţi în partea din spate-jos a abdomenului, care pot duce la boli incurabile şi posibil la moarte.
HABITAT: De obicei poate fi găsit în dormitor, dar a fost raportată apariţia sa în cele mai neobişnuite locuri.
ANTIDOT: Diferite tipuri de vaccinuri sunt disponibile pentru femei. Oricum, odată veninul injectat în corp, doar măsurile drastice pot asigura recuperarea completă. Nu există antidot cunoscut pentru bărbaţi.

CE SĂ FACEM IN CAZ DE ATAC:

GAROU: Nu aplicaţi garou, deoarece veninul este introdus prea adînc în corp pentru a fi afectat.
TĂIEREA RĂNII: Este complet inutilă şi fără efect, deoarece sîngerarea se va opri de la sine după cîteva săptămîni.
SUGEREA RĂNII: Metoda este cea mai populară printre victime, dar pînă acum nu s-a raportat să aibă vreun succes.

MULGEREA ŞARPELUI:
1. Plasaţi cele patru degete ale mîinii drepte în jurul gîtului reptilei, cu degetul mare opus.
2. Apucaţi ferm şi mişcati mîna într-o miscare în sus şi în jos.
3. Acest lucru va face ca şarpele să devină foarte agresiv şi să înceapă să scuipe.
4. Timp necesar pentru mulgerea şarpelui depinde în întregime de cel care execută mulgerea şi de timpul scurs de la ultimul atac al şarpelui.
5. După mulgere, şarpele ar trebui să fie nevătămător timp de circa 20 de minute.

CONCLUZIE:
Acest şarpe, deşi foarte agresiv şi activ, nu este în mod necesar dăunător, iar tratat cu respectul cuvenit poate fi un animal de companie minunat.

32 răspunsuri:
Alte răspunsuri
lolita
| lolita a răspuns:

Am gasit in toate enciclopediile ca cel mai veninos sarpe din lume este sarpele de mare, se gaseste in Oceanul Indian si in Pacific, se numeste Hidrophis Belcheri, are un venin de 100 de ori mai puternic decat cel al taipan, care intr-adevar este cel mai veninos de pe uscat. Nu ataca decat daca este provocat si din fericire, exista antidot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

El este din Australia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sarpele cu donnif {china}

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Australia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Africa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Piton

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cobra

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anaconda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mamba negru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai periculos sarpe din lume se afla in Australia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cobra regala

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sarpele boa care scuipa venin si vipera

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai veninos sarpe este sarpele vajnic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cobra sau Mesonul...in tari mari...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anaconda

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Moldova, curto-sarpele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci, se pare ca multi nu au inteles... poate fi taipanul cel mai veninos, dar musca foarte rar.
eu cred ca cel mai periculos este mamba neagra. Are un venin peste cobra regala, si e cel mai rapid sarpe din lume, el se gaseste in Africa. Povestea un om...ca s-a uitat intr-o scorbura pentru a gasi serpi, sa faca documentare, cand a bagat mana a gasit un mamba. a strigat tare, si in 5 secunde colgeii l-au si scos. Xin pacate era muscat deja de 15 ori. Sau ar mai fi si kraitul malaez, cel mai mic sarpe veninos si cel mai agresiv.
Numai bine. danytozalau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tipan

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vipera detine recordul de cel mai periculos sarpe din lume (venin, viteza, muscatura, etc). Exemplu: judetul Bacau, Onesti, Dealul Perchiu.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sarpele vajnic (Oxyuranus microlepidotus) Australia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MAMBA NEGRU cu siguranta este cel mai periculos sarpe din lume, se gaseste in SE Africii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sarpele vajnic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sarpele taipan si vipera de gabon sunt cei mai periculosi serpi de pe pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai veninos si cel mai periculos este sarpele mamba al carui venin poate omori 5 oameni 5 lei si 2 elefanti, se gaseste in Africa, unde un om de stiinta din Romania a fost la un pas de moarte si acum omul acesta este profesor de biologie, este o placere sa mergi cu el in expeditii.

| Mosoglu_Vladimir_1981 a răspuns:

O lista cu 11 cei mai veninosi si periculosi serpi din lume, http://inbors.com/cei-mai-veninosi-si-periculosi-serpi-din-lume/

| Seby998 a răspuns:

Cel mai periculos sarpe este clar pitonul reticulat care ajunge la dimensiuni de peste 10 m, este un sarpe constrictor ce traieste in Asia de sud-est.