| denisa_4503 a întrebat:

Dati-mi sfaturi : Cum sa imi conving parinti sa ma lase la niste prietene?
dati-mi va rog frumos raspunsuri urgent! dau funda!

Răspuns Câştigător
| allthegoodnamesaregone a răspuns:

Modul in care i-ai putea convinge depinde de atitudinea ta de pana acum.
In primul rand, acum e vacanta, nu mai ai scoala si din punctul asta de vedere ai tot timpul la dispozitie. Si daca spre exemplu, pana acum ai mai ajutat si tu prin casa cu una alta si ai avut si rezultate multumitoare la scoala, le poti spune ca ai muncit atat si ai merita si tu un moment de relaxare, moment pe care tu doresti sa il petreci cu prietenele tale.
Depinde si de varsta pe care o ai, daca ai deja peste 13-14 ani, e ceva normal la o fata sa isi petreaca timpul cu prietenii, atata vreme cat parintii stiu cu cine esti. Daca esti mai mica, va fi mai greu sa ii convingi, unii parinti au anumite fixuri in cap si nu le poti schimba conceptiile. In mod normal, daca parintii iti cunosc personal prietenele, le stiu ca fiind niste fete cuminti, de treaba, nu ar avea de ce sa nu te lase.
Nu ai dat prea multe detalii in intrebarea ta, dar sper ca te-am ajutat. Succes!

5 răspunsuri:
| loveyouforever a răspuns:

Buna! eu cand vreau sa plec la prpietene sau sa ies undeva cu el,imi anunt parintii de dimineata sau de cand ne-am facut planul! pana la plecare am grija sao ajut pe m-am prin casa,imi fac curat in camera,iar cand vine vorba de tata il intreb ca tata te ajut cu ceva si el ma pune sa fac ce trebuie,iar seara cand e de plecat si ma pregatesc cu bagajul si ma duc si le zic"mama/tata,pot pleca si eu la prietena mea ca ma kulc devreme, maine cum ma scol vin acasa" si ii mai promit ceva si imi zic ca pot pleca, dar sa fiu cumintebig grin funda?winking

| misumisu a răspuns:

Daca e borba de mama cu siguranta prinde bine sa o ajuti prin casa. Daca e tatal fa-te ca citesti ocarte interesanta.
Si apoi aduci aminte de plecarea ta la prietene si cred cate vor lasa

| anonimCelebru a răspuns:

Le spui sa te lase ca a-ti luat niste iarba la juma' de pret si trebuie sa o fumati repede sa nu se stricelaughing, si gata! cu placere

| εℓℓε a răspuns:

Pai le spui ca nu ai mai fost si e prima oara cand mergi sa dormi la niste prietene.Si daca trebuie ii imploriwinking

| Andrutsa_1848 a răspuns:

Poi acum ca e vacanta le spui ca e vremea sa te mai distrezi si tubig grin...ii rogi frumos si le promiti ca nu o sa le faci probleme sau poate sa ii ajuti la ceva treababig grin