| oOAndreyOo a întrebat:

Salut am nevoie de ajutor urgent
vreau sa-mi conving parinti sa-mi ia un atv si nu stiu cum
si daca sunt raspunsuri din alea in gen:
vrei sa mori sau ceva de genu asa atunci va rog frumos nu mai scrieti
mersi

Răspuns Câştigător
| Dudix_9300 a răspuns:

Aceiasi problema am avut-o si eu. vroiam neaparat un atv dar imi tot spuneau"nu ca o sa mori, sau o sa iti rupi ceva" asa ca, in fiecare zi ma uitam pe internet la atv-uri DOAR, doar cand ei erau langa mine si cand plecam la baie sau la masa, lasam pagina deschisa si cu indicatorul de la mouse pe o imagine sau un pret de atv. am facut asta timp de 1 luna(stiu ca dureaza mult dar merita) si acum ma plimb cu atv-ul mereu cand ma duc la tara. Daca ei o tin pe a lor ca te vei accidenta sau ceva de genu, spune-le ca trebuie sa aiba incredere in tine pentru ca esti destul de mare!(sper ca esti marelaughing). sper ca ti-am fost de foloshappy

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

La 13 ani nici nu ai ce căuta în preajma unui ATV.
La revedere.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Omule, e atât de simplu: LEGAL nu ai voie să conduci un ATV. E simplu ca bună-ziua.
E ca şi cum ai vrea să candidezi la preşedinţie sau să lucrezi cu normă întreagă. E acelaşi lucru. Încă nu ai voie să faci astea!
Îţi place sau nu-ţi place răspunsul, e treaba ta dar asta e realitatea!
Salutări.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu andrey, tocmai asta e, că nu ai voie nici pe câmp şi nici nicăieri, legal vorbind.
Dacă te vede cineva şi te reclamă pe tine sau pe părinţii tăi, mergi la centre de reeducare iar părinţii tăi plătesc amenzi de sughiţă pentru atv-ul tău.
Pur şi simplu legal nu ai voie nicăieri sub nicio formă la 13 ani cu atv.
Ce nu înţelegi?

| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

"Noi suntem in criza si tu vrei atv?". cam asta e ceea ce mi-ar spune mie parintii. Dar incearca sa inveti cat mai bine la scoala, sa ii ajuti la treburile casnice, sa ii convingi sa faceti o activitate impreuna si abia apoi sa le spui de atv. Poate asa ii lasa inimioara sa ti-l cumpere cu condintia ca vei avea grija sa nu te ranesti si bla bla bla. Sper ca te-am ajutat cu ceva. A! In cazuri extreme incearca sa te targuiesti cu ei gen:"Nu mai vreau cadouri de Craciun si de ziua pentru urmatorii 5 ani, daca imi luati un atv."(de obicei asta merge, dar depinde si de parinti)

| leonardo a răspuns:

Salve Andrei. Din moment ce nu vrei sfaturi cu "vrei sa mori..." o sa presupun ca te-ai documentat deja cu infeormatii privitoare la utilizarea, ingrijirea, service-ul si actele necesare unui proprietar de atv.
Ca sa-i convingi pe parintii tai e simplu: spune-le ca meriti un atv, pentru ca ai note bune si inveti bine, nu bei, nu fumezi, nu ai probleme la scoala si alte de-astea. Cu cat lista de argumente e mai lunga, cu atat mai bine. Totodata asigura-te si ca ai tai isi permit sa dea banii pe un atv fara sa insemne un efort prea mare (nu sunt tocmai ieftine). Bafta.

| Baton a răspuns:

Pur si simplu nu ai cum.
in primul rand vremea nu e de atv-uri chiar daca este recomandat sa cumperi iarna car si vara sanie pentru ca is mai ieftinetongue

oare ce varsta ai tu?
chiar crezi ca ti se potriveste un atv?
mai bine inveti pentru acoala de soferi si dai pentru carnet. oricum nici pentru atv daca ai sub 16 am impresia ca nu ai voie sa conduci asa ceva.

| katy001_2743 a răspuns:

Pai poti sa-i spui ca ai nevoie neaparat.ca daca iti cumpara o sa ai o responsabilitate imensa sau ca iti doresti din tot sufletul...[etc...]
sper ca ti-a fost de ajutor
byetongue

| AstaMicaTeIubesteMoolt a răspuns:

Pai. explica-le ca iti doresti foarte mult, incearca sa le spui ca esti constient de cat de periculoase sunt, dar va trebuii sa aiba incredere in tine, pentru ca sti ce faci si ca totul va fi OK

Succes!winking

Sper ca te-am ajutat!

fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Demonstreaza-le ca esti responsabil. Ajuta-i prin casa si gradina, iar apoi lipeste peste tot pe frigider biletele cu :"Vreau un ATV. Te rog. Mersi."
Sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kongeriket daca esti la tara prin padure i doare fix in @@@@ pe politisti pe padurari pe vecini nu ma duvc sa ma car pe autostrada soarelui sau ceva de genu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne,degeaba ai 'expert TPU' ca esti... Depinde si de atv, nu si-o lua acu de 500ccmun 125 e perfect cica nai voie pe atv

| oOAndreyOo explică:

"digicron'

"oare ce varsta ai tu?"
am 13 ani
"chiar crezi ca ti se potriveste un atv?"
da chiar cred
"mai bine inveti pentru acoala de soferi si dai pentru carnet. oricum nici pentru atv daca ai sub 16 am impresia ca nu ai voie sa conduci asa ceva"
asa imi zice si tata lasa ca o sa te faci mare s o sa dai de carnet si iti ei masi nu o sa ai nevoie de atv
dar mai sunt 5 ani 5 ani pana atunci

| oOAndreyOo explică:

Kongeriket
ai citit intrebarea nu vreau raspunsuri de genul asta

| oOAndreyOo explică:

Ma eu nu es cu el pe sosea sau prin bucuresti asa ca am voie merg cu el prin padure pe camp

| MyMix a răspuns:

Si eu vreau un atv dar ai mei ma tot bat la cap cu premi 1 eu incerc sa ma dau pe langa ei cand es afara ei es si eu si ii ajut asa 3 sap si fac cumva sa ii conving!

| iulianalex a răspuns:

Dada kongeriket vai de mine ce mare comedi sa mergi cu atv la 13 ani bay eu de la 11-12 ani taicamiu mi-a dat sa conduc si masina pe drum public si chiar am trecut si un drum national cu un mercedes-benz vito si asta nu-i tot pana acum la 13 ani am condus audi a4 a6 a3sline ford golf dacielaughing si atv de 110cc cu care merg pe unde vrei