| EugenEB a întrebat:

Dau Bacalaureatul si ma tenteaza sa dau la Scoala de Politie din Campina.
Vreau sa stiu daca trebuie sa termini Scoala de Politie pentru a putea alege una dintre unitatile centrale ale politiei (directia ordine publica, criminalistica, criminalitate organizata, etc) sau in momentrul in care te-ai inscris se fac clase pe o anumita specializare (ramura) a politiei.
Si as mai vrea sa stiu care este cea mai satisfacatoare sectie din punct de vedere economic din cadrul Politiei Romane. (stiu ca aici tine de vechime, grad-ul pe care il detii si alte lucruri dar vreau sa stiu cam in care directie se castiga mai bine, gen in politia rutiera se castiga mai putin ca in politia de frontiera (daca intra la ramuri ale politiei sau unitati centrale)).
Aici e link-ul unde le-am gasit:
https://www.politiaromana.ro/ro/structura-politiei-roman e/unitati-centrale

1 răspuns:
| Namaparissia a răspuns:

Cand te inscrii iti alegi si spre ce specializare vrei sa te indrepti, iar cea mai buna sectie mai ales din punct de vedere financiar e directie ordine publica, e singura din cadrul politiei care iti poate asigura un venit mai bun cu mai multa usurinta