| Mariutabalonus85f a întrebat:

Dau funda! Va rog ajutati-ma! Am 11 ani jumatate si am sanii mici { nu sunt dezvoltati, ma dor cand ii ating si nu am ciclu]
As vera sa imi cumpar o bustiera dar am auzit ca iti strange sanii, este incomoda si nu este recomandata ca sanii nu mai cresc cum trebuie si etc! Eu vreau sa imi iau una pentru a putea purta la unele bluze ca arata mai bine decat sa port maieu! Ce parere aveti sa imi iau sau nu? Fetele din clasa mea au aproape toate numai eu si inca 2 nu avem sad As putea sa imi iau oare?

FUNDA!

4 răspunsuri:
| TheRealDaniel a răspuns:

Deci, sa incepem cu inceputul, la 11 ani esti inca in crestere, nu se poate sa ai sani uriasi, ei cresc in timp, abia acum ti-ai inceput pubertatea, daca te dor sanii inseamna ca ei incep sa creasca, daca ti-ai lua bustiera nu ai face altceva decat sa le incetinesc cresterea, nu iti recomand sa faci asta, iar ciclul iti vine la 12 ani. Ai rabdare, esti inca mica, iti vor creste sanii si sa stii ca ciclul nu este ceva care ti-ai dori cat mai curand, vei afla pe pielea ta. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| LenoreVoldaren a răspuns:

Ai doar 11 ani, nu trebuie sa te ingrijorezi cu chestii din astea. Si eu la 11 ani (acum avand 14) erau slaba, fara forme si asteptam cu nerabdare ciclul. Dar nimeni nu se dezvolta la fel, nici macar in familie, daca mamei mele i-a venit la 14 ani, mie mi-a venit la 13. Iar daca nu ai nevoie de bustiera, nu-ti cumpara pentru ca daca inca te dezvolti, aceasta incetineste cresterea sanilor, numai daca e greu sa faci sport (nu e cazul tau) sau se vede prin bluza numai atunci sa-ti iei. Presupun ca unele fete din clasa ta poarta bluze pe un umar si e ''sexy'' sa se vada breteaua de la bustiera, dar daca nu ai nevoie, pur si simplu nu e cazul!
Oricum, traieste-ti copilaria pana o mai ai, este un dar de la Dumnezeu pe care nu o sa-l mai ai inca o data, nu te gandii la ciclu si etc pentru ca nu e deloc ''fain'' sa ai, vei afla tu. Si cand vei fi mare domnisoara, iti vei dori sa fii din nou copilul care se juca, odata, demult, in nisip.

| hypentakill a răspuns:

Blah blah, n-ai ce face.

| SweetChild1 a răspuns:

Nu-ți lua bustieră dacă nu ai nevoie. Și legat de faza cu dezvoltarea, nu toți avem același ritm când creștem. Sunt fete care la vârsta asta au sânii mari, iar când vor crește sânii lor vor rămâne la aceeași mărime, pe când fetele nedezvoltate acum vor arăta altfel. Și, în legătură cu menstruația, mie încă nu mi-a venit și am 13 ani. Deci stai calmă că toate se întâmplă la timpul lor.