| Andreutzaaandreea a întrebat:

Dau funda + vot! am nevoie de o povestire pe momentele subiectului la popa tanda scurta. urgent!(stiu incalc regulile va rog sa ma scuza-ti)

Răspuns Câştigător
| BubbleShoot a răspuns:

EXPOZITIE
parintekle trandafir este unul dintre cei doi copii ai dascalului pintilie din Butucani.dupa terminarea studiilor acesta se intoare in staul natal unde profeseaza o vreme si isi intemeiaza o familie. era un om aspuri, taios si inchis in sine,caci spunea in fata tot ce avea pe suflet, lucru cate ia adus multe neplaceri in viata
INTRGA
constatand starea jalnika a satului si saracia lucie a sateniilor preotul se gotaraste sa ramana in sat pentru ai transforma pe sateni in oameni harniki
DESFASURAREA ACTIUNII
pentru ai trnsforma pe sateni in oameni harniki preotul incepe cu predica si sfatul si continua cu batjocura si ocare dar fara rez. acestia intrigati de insistentele preotului de ai schimba,.cer episcopului mutarea preotului din sat dar acesta nu le-a dat dreptate. singura metoda care da rezultat este exemlul personal
PUNCTUL CULMINANT
preotul ii antreneaza in diferite activitati
DEZNODAMANTUL
satrul ajunge de nerecunoscut, iar viata oamenilor sa imbunatatit considerabil... funda? :X:X/. asta e fcta de mine.::*