| anonim_4396 a întrebat:

De 3 zile, ma doare spatele foarte tare, deci dde ex acum stau pe scaun cu chiu cu vai dar cand sunt in pat nu am nimic, sau cand merg. dar daca stau pe scaun ma doare... extrem de rau, mentionez ca am scolioza, am fost depistata cu ac boala acum vreo 4 ani, nu m-am tratat, acum 5 luni am fost la doctor, a observat ca am scolioza[eu cu mama venisem sa imi dea o scutire de raceala] mi-a zis sa vin peste o saptamana la dansul, i-am amintit mamei, a zis ca nu lucreaza in aceea zi [ era 30, apoi venea 1 decembrie]i-am tot zis mamei sa ma duc ca nu m-a dus atunci, acum cred ca s-a agravat. nici acum nu o sa ma duca. am inceput sa plang de durere, si a zis ca ma prefac ca sa nu ma mai duc la scoala... sau mai zice ca ma duce, apoi uita, sau n'are bani straight facechatterbox cum sa-i mai zic mamei ca ma doare ingrozitor?

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

@analaubed: Scolioza nu se trateaza dupa ureche, asa ca nu prea merge sa citesti pur si simplu niste chestii de pe net si sa le pui in aplicare.
Miha, du-te la medic cat mai repede, pentru ca nu e normal sa ai dureri de spate la varsta ta, iar scolioza nu trebuie ignorata, pentru ca avanseaza... Daca mama ta nu merge cu tine, incearca sa rogi pe altcineva sa te insoteasca la un medic... Poti incerca sa te duci singura la medicul de familie, daca alta alternativa nu ai. Oricum, nu sta asa, pentru ca, stii si tu, nu faci niciun bine amanand, si doar un medic te poate ajuta cu un tratament si exercitii potrivite tipului tau de scolioza. Oricum, nu te speria, ca mai sunt multi care sufera de asa ceva. Prin tratament si exercitii deformarea se amelioreaza, iar daca esti in perioada de crestere ai mari sanse sa iti refaci aproape total zona afectata!
Asadar, ia-ti mama de manutza, spune-i ca e ceva foarte serios si chiar nu mai poate astepta, si fuga la medic! Si sper sa se rezolve toate cu bine! big grin

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Dupa cum stiu eu scolioza este deformarea coloanei vertebrale pr lateral. Uite aici cateva informatii despre scolioza.
http://www.scolioza.ro/

| mary a răspuns:

Sa nu te mai intereseze de mama ta! scolioza este o boala foarte grava. daca nu te crede si n-ai cum sa o convingi du-te singura la doctor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar unde te doare daca jos inseamna ca te doare salele ai ridicat ceva grau daca mai sus inseamna rinichi ai plobleme cu rinichi