| Ionelionut a întrebat:

Salut, de un an și ceva aproape 2, mă doare spatele îngrozitor când stau in picioare și pe scaun, dar daca merg mă doare mai puțin, da tot mă doare, și dacă aș avea scolioza de aproape 2 ani as putea practica rugby?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum a spus si dullcat5678, trebuia sa faci fizioterapie, proceduri si exercitii (kinetoterapie), corectezi postura si intaresti muschii spatelui, odata ce muschii sunt "intariti" ei vor regla si pozitia vicioasa pe care o ai acum, astfel dispare durerea!
Este musai pentru cei care stau mult pe scaun, ca job, gaming etc sa face fizioterapie macar 1 data pe an, se poate face din cate stiu si 1 data la 6 luni, deoarece unele proceduri precum cele laser, tens, vacum curent etc nu sunt recomandate sa se faca mai mult de 10 sedinte si mai des de 1 data la 6 luni, atunci am zis ca 1 data la 1 an este ceea ce trebuie!
Ca fost practicant de sporturi si eu fac recuperare 1 data pe an happy

| dullcat a răspuns:

Buna.In acesti doi ani trebuia sa faci fizioterapie.Ai mers la medic? Intai rezolvi problema si abia apoi te gandesti la sport, daca mai este indicat sau nu.

| esanatos a răspuns:

Nu cred ca ar fi indicat.

incearca sa ameliorezi durerea, si sa vezi care e cauza.

Am gasit pe net: "Pentru a ameliora durerea din zona lombara, apasati timp de 60 de secunde cu policele de fiecare parte a coloanei, imediat deasupra oaselor bazinului"
https://www.mediculmeu.com/......ombare.php

tratament homeopat pentru durerea de spate:
https://www.scritub.com/......981121.php

sper sa te ajute

| Ionelionut explică (pentru esanatos):

Îți mulțumesc frumos