| Tache_Dani_2000 a întrebat:

De ce am mereu mainile reci, si de ce uneori mi se inrosesc urechile?

2 răspunsuri:
| spiridus25 a răspuns:

Când trebuie să te îngrijoreze mâinile reci
Mâinile în permanenţă reci ar trebui să te îngrijoreze numai atunci când apar şi alte simptome, de exemplu o culoare ciudată a pielii – albăstrui, alb. Aceasta poate fi un semn că ai o problemă cu circulaţia sau cu nervii din zona mâinilor.
Alte simptome care ar trebui să te îngrijoreze sunt: picioarele reci, mâinile amorţite sau senzaţia de înţepături în mâini, rănile deschise sau "băşicile" care apar fără o cauză clară, pielea întărită pe mâini.

Care pot fi cauzele mâinilor reci
Există şi cazuri mai rare când mâinile în permanenţă reci pot fi semnul unei boli. Poate fi vorba de anemie, diabet, lupus, sclerodermie sau boala Raynaud.
În toate cazurile, există şi alte simptome în afara mâinilor reci. Dacă ai anemie ar trebui să te confrunţi cu oboseală, ameţeală, dureri de cap, piele palidă, respiraţie dificilă. Dacă ai lupus, simptomele pot fi variate, de exemplu oboseală, febră, ochi uscaţi, dureri de cap, iritaţie în formă de fluture pe faţă.
Sclerodermia, o boală care provoacă întărirea şi strângerea pielii, se manifestă şi prin simptome digestive, iar boala Raynaud, o afecţiune a vaselor de sânge, se manifestă amorţeală, înţepături, piele albăstruie sau albă.
Dacă bănuieşti că mâinile tale reci ar putea fi semnul unei boli grave trebuie să mergi neapărat la medic, chiar dacă pare un simptom de ignorat.
http://www.gandul.info/......u-13407055
http://www.arcadiamedical.ro/blog/2015/10/am-mereu-mainile-reci-de-ce/

| StochirleaAlexandra a răspuns:

Poate fi de la circulatia sangelui. Poti face o vizita la medic.