| alexalx1234 a întrebat:

De ce aproape toate fetele iubesc manelele?

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate le place satra roma, nu de alta dar multe manele reprezinta adevarul in viata. Mie imi place populara codreanu, verezesan astea da melodii https://www.youtube.com/watch?v=hX9TRiFaS6c https://www.youtube.com/watch?v=IUO25DZ5iUY

| RAY a răspuns:

Ce legatura au manele cu caracterul unui om? Si eu mai ascult manele vechi dar nu vad ce e rau in asta

| alexalx1234 explică (pentru RAY):

Majoritatea fetelor care asculta manele se cred superioare fata de ceilalti si sunt cu gandul doar la bani

| RAY a răspuns (pentru alexalx1234):

Tu ai complexe, frustari multe

| zurick a răspuns:

Le-ai întrebat tu pe toate?

| alexalx1234 explică (pentru zurick):

Nu am spus ca toate, am spus aproape toate

| Endoryus a răspuns:

Victoras umeras, din cauza asta nu gasesti o iubita. In loc sa faci generalizari tembele ar trebui sa nu mai stai pe internet, ci sa iesi afara sa cunosti fete. Daca mai continui asa mult timp o sa ramsi cu generalizarile si supararile astea. Nu fi ca multi de aici, fii mai buni ca ei.

| alexalx1234 explică (pentru Endoryus):

Ești din Constanța? Aici contează doar hainele de firmă, banii, manelele și prostia. Nu ai ce fete ok să cunoști aici...

| Endoryus a răspuns (pentru alexalx1234):

Nascut acolo dar nu mai locuiesc de multi ani in Romanica. Nu toate sunt asa, crede-ma.

| alexalx1234 explică (pentru Endoryus):

S-au schimbat multe de atunci... în rău

| Endoryus a răspuns (pentru alexalx1234):

Oamenii au fost mereu la fel de varza, stai tu linistit. Calitate nu gasesti la orice colt. Si nu in fiecare zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că raportarea societății la manele este „ipocrită și schizoidă" și nu înțeleg de ce ne e rușine de manele, cât timp nici alte genuri nu sunt mai breze

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai ascultat, Iris, Holograf, 3 sud est, Andra, Carla's Dreams, Edward Sanda, Mihail, Smiley, Voltaj, Irina Rimes etc?

Sună mult mai decente în societate fată de calitatea urletelor din blocurile famate sau din anumite mesaje negative reiesite din melodii care duc la un stil de viată destrăbălat sau pur si simplu dezorganizat.
Ce vezi tu ipocrizie?, pur și simplu lumea nu este de acord cu popularitate negativă a acestui gen, după cum se observă și în societate anumite devieri. Nu există bun simț, respect în genul ăsta.

In genul dat de mine există: respect, bun simț, +
Tendințe educative, și civilizate fată de ascultător lăsate la sentiment.

| alexalx1234 explică (pentru Legion7X):

Artiștii menționați de tine fac muzică foarte bună pe care o apreciez, dar în societatea asta bolnavă din Romania dacă nu asculți manele și nu te dai șmecher ești bătaia tuturor de joc...

| Drkurt01 a răspuns (pentru Legion7X):

Haha, adauga Vama aici, e cam singura trupa romaneasca pe care chiar o ascult. Poate fi vulgara si discutabila cateodata, dar Tudor raspandeste valori originale si inteligente, din punctul meu de vedere. Irina Rimes as zice... Discutabil. Dar da, exista cantareti decenti si-n Romania... Dar au putin succes printre noile generati, prea putin - Iar aici includ generatia mea. Cultura e la pamant aici si nu prea vad vreo solutie la aceasta problema. Romania o sa ramana intotdeauna in urma la acest capitol in fata celorlalte tari, desi pot sa zic ca e in scadere cam peste tot. Din ceea ce am citit intr-un articol de curand, in America 25% din populatie n-a citit nicio carte anul trecut - asta inseamna UN SFERT! Ce mai poti sa ceri?

| Legion7X a răspuns (pentru Drkurt01):

Mulți Românii se luptă cu supravietuirea zilnică, insuficiența banilor, stresul, nesiguranță, nerăbdare, nervi etc. Iar aici timpul numai poate fi folosit in scopuri de relaxare și activitații de cultură ci doar în scopuri de-a produce.

| Drkurt01 a răspuns (pentru Legion7X):

Ha, si eu care citisem ca romanii sunt cel mai optimist popor din Europa.
Nu sunt foarte de acord cu tine aici. Nu mi se pare ca daca citesti, inveti si asculti muzica inteligenta, iti faci un hobby iti afecteaza cu ceva supravietuirea.
Am observat ca retelele de socializare sunt pline si in Romania. Nu cred ca nu se gaseste timp pentru asta, mai ales ca atunci cand esti stresat cel mai bine ar fi sa te relaxezi si nu sa incerci sa fugi de realitate. Oamenilor le place sa faca pe victimele.

E un cerc vicios. Mi se pare doar ca e mai usor sa te pierzi in activitati auto-distructive decat sa incerci sa te ridici. Poate ca pur si simplu majoritatea au impresia ca e prea tarziu sa mai schimbe ceva si s-au obisnuit asa. Se lasa dusi de val pentru ca s-au saturat sa mai lupte.
In ceea ce priveste banii... Nu cred ca am vazut telefoane mai de noua generatie, televizoare, masini, etc. in alte tari mai multe decat in Romania. Crezi ca in loc sa-si ia ultimul telefon nu ar putea sa-si cumpere carti sau sa investeasca intr-un hobby, sa faca un sport?

Eu am cel mai ieftin telefon, il am de 3 ani si e si spart, dar merge, iar aici nu rade nimeni de tine din cauza asta, iar televizor nu am pentru ca nu-mi trebuie si cam asta e mentalitatea aici. Nu iti zice nimeni ca esti sarac... Maxim minimalist.

Din ceea ce am observat, am impresia ca romanii vor pur si simplu sa-si arate "valoarea" (ca tot suntem in tema manele) prin lucrurile astea pentru ca... nu stiu... Altceva nu au? Sunt nesiguri pe ei? Sunt saraci si vor s-o ascunda?
Chestia asta se reflecta chiar si in modul in care e condusa tara: Romania da mai multi bani pe armament militar decat orice alta tara din Europa, iar cultura, sanatatea, infrastructura, economia, echilibrul import/export etc. (adica ceea ce conteaza cu adevarat si face o tara bogata) sunt la pamant.
Daca s-ar imbunatati acele lucruri, toate ar creste, dar politicienii inca nu m-am prins daca sunt doar prosti, doar corupti sau amandoua. Daca oamenii in general ar fi mai inteligenti, poate ca si mentalitatea de la putere s-ar schimba, iar romanii nu ar trebui sa mai "supravietuiasca".

Cultura inseamna putere si nu mi se pare o pierdere de timp asa cum zici tu.

| Legion7X a răspuns (pentru Drkurt01):

Eu nu am timp să citesc pentru că lucrez in 3 schimburi, si nu îmi arde. însă nici nu mă pasionează, pentru că nu m-a pasionat niciodată.

In rest depinde de timp și starea mea confortabilă mentală culegând câte o informație nouă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing Fug de cuvintele tale sigur.
La fete le place sa se agite si manelele au ritmuri pentru ele, sunt si unele care cunosc muzica mai buna, sau care nu suporta sunetul facut de "aceste persoane oribile".

| Drkurt01 a răspuns:

Nici nu vreau sa deschid subiectul. Manelele reprezinta perfect mentalitatea romaneasca, nici nu ma mira ca au atata succes. Ele reprezinta tocmai prostia si aroganta aceea nefondata pe care o gasesti cam peste tot, de la elevii de generala, la profesori si asa zisii "influencer" (urasc cuvantul asta) si pana la personalitatile politice.

Si da, muzica influenteaza si e influentata, iar gusturile muzicale reflecta personalitatea unei persoane. Uitati-va doar la cat de diferiti sunt cei din urmatoarele categorii: rock, clasica, jazz, pop si manele.

Apoi haideti sa vorbim despre simplitatea versurilor si a melodiei: "orice prost le poate intelege" - Albert Camus. Dusmani, bani, fete dezbracate, prostituate, inselatorie, tradare sunt temele principale. Ma simt stupid si cand doar vorbesc despre asta... Si ma simt si mai stupid ca trebuie sa explic de ce asta e gresit.

"Manelele reprezinta adevarul in viata" - aproape ca m-a facut sa rad, scuze.

Normal ca cei care asculta nu vor recunoaste asta. Nu vorbesc de ritm si chestii (desi as avea de discutat), dar e muzica pana la urma. Problema e ca sugereaza materialism si misoginism, pe langa altele (ceea ce e amuzant, avand in vedere ca si fetele asculta - dar traim oricum intr-o societate defecta si sexualizata care degradeaza femeia, dar la care aceasta participa activ ca intr-un fel de prostie - pretul femeii e 0 in momentul de fata daca ma intrebi pe mine - vorbesc de exemplu despre filmuletele de pe net pe care toti le adora? ). Mi-ar placea ca fetele sa-si dea seama ca pot sa fie mai mult de atat si sa nu mai incerce sa copieze un ideal de femeie care se ragaseste in randul prostituatelor si a actritelor erotice... Dar nu poti sa pretinzi asta de la ele, presupun ca e destul de greu sa urmezi niste valori mai inalte. Exista si fete inteligente care sunt exceptii de la regula, chiar si-n Romania, eu cunosc 2 fete din Romania cred, dar mult, mult prea putine... Si imi pare rau.

Merita sa cauti, totusi, si intr-adevar nu e bine sa generalizezi. Intr-o astfel de lume, cand gasesti acea exceptie, e foarte, foarte satisfacator.
De ce materialismul rau? Sper ca stie toata lumea asta. Nu e chiar o mentalitate demna de urmat, nu care sa duca la asa zisa "fericire" cel putin.

Tu nu renunta sa nu fii ca toti ceilalti. Gandeste cu capul tau. Ar trebui sa si citesti, asa vei intra in contact cu diferite mentalitati, iar asta va scadea influenta mediului asupra ta.

Stiu ca poate multi nu vor intelege si imi astept probabil si injuraturi, dar sper ca te-am ajutat.
In final te-as sfatui sa nu fii obsedat de chestiia cu fetele, sexul si relatiile nu sunt chiar atat de importante. Asteapta sa gasesti acea fata inteligenta pe care o cauti. Einstein si Tesla au murit virgini si nu li s-a intamplat nimic? Nu stiu cati ani ai, dar relatiile pur si simplu se vor intampla, crede-ma, mai ales cu mentalitatea noilor generatii. Succes!

| alexalx1234 explică (pentru Drkurt01):

Ai dreptate. Mi se face rau cand pur si simplu vad ce e in trending-ul YouTube-ului romanesc