| tpu_ank a întrebat:

De ce atunci cand iubesti trebuie sa si suferi?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, asa e viata si trebuie sa acceptam realitatea... dragostea aduce multa fericire dar atunci cand nu e impartasita sau implinita aduce multa suferinta si lacrimi pe fata, din iubire poti ajunge sa faci fapte necugetate, iubirea te duce atat pe culmile placerii si fericirii, dar si tristetii, depinde de norocul fiecaruia, oricum iubirea doare uneori, si prin suferinta iti dai seama ca ai iubit, asa iti poti da seama ca ai iubit cu adevarat, dar oricum totul este trecator, ranile provocate se astupa in timp, nu este persoana care sa nu fi suferit macar o data in dragoste, sau va suferi, oricum ar fi prefer sa sufar stiind ca am iubit decat sa nu iubesc niciodata, in viata trebuie sa trecem prin diferite suferinte dar mereu dupa ploaie soarele rasare mai devreme sau mai tarziu, dupa un timp vei realiza ca nu e ceea ce pare!

23 răspunsuri:
| daii a răspuns:

Pentru ca unde este iubire este si sufernita.Suferi pentru ca iti pasa, pentru ca doresti tot binele din lume persoanei de langa tine, pentru ca fara suferinta nu ai simti ca traiesti... daca totul ar fi frumos si roz, ar fi ceva monoton.Asa e bine, cu urcusuri si coborasurihappy

by daiiwinking

| anad a răspuns:

O dragoste adevarata are si momente de extaz, dar si momente de agonie!

| Marii a răspuns:

Pentru ca asa trebuie sa fie. Daca a-i iubi fara sa suferi, te asigur ca te vei plictisi imediat de partener. happy

mira
| mira a răspuns:

Suferi fiindca orice gest, orice cuvant din partea persoanei iubite pe care o idealizezi reverbereaza mai puternic in sufletul tau.

| nobody_9468 a răspuns:

Fiindca asa e in viata fiecare clipa happy e rasplatita cu una sad, sau era invers?laughing...adevar a grait cel ce a spus ca''cu cat iubesti mai mult, cu atat suferi mai mult'' sau ceva de genu. oricum tot raul spre binehappy

| JeSa a răspuns:

Buna!
"Iubirea inseamna suferinta si cum multi fug de suferinta, putini stiu sa iubeasca."
Asadar, iubirea inseamna a darui, a suferi, a ierta, a impaca pe cel drag.
In schimb, atasamentul, posesivitatea, gelozia, separarea, au legatura cu suferinta...
Numai bine, Jessy

| criss:) a răspuns:

Depinde daca cel de langa tine te iubeste. daca iubirea este impartasita atunci vei suferi doar la momentul desparitirii, oricum in unele relatii sunt si certuri dar asta nu inseamna ca cele doua persoane nu se mai iubesc... daca suferi inseamna ca, chiar iubesti persona respectiva si cu sufletul nu numai cu ochii, daca tu esti in acest caz imi pare rau si asteapta ca va veni cineva in viata ta care sa te merite; asa se intampla mereu...ai grija de tine!

| emignon a răspuns (pentru criss:)):

Singurul lucru pe care îl facem așteptând e că îl așteptăm pe sfântu' așteaptă.
De 30 de ani am tot așteptat iubirea adevărată,și la un moment nu prea îndepărtat mi-am zis:,, Stop! A venit clipa să-mi produc eu iubirea, și ca să ajung să fac asta îmi dau seama că e necesar să fiu și eu Iubire în loc să o aștept cu mâna-ntinsă.
Cred că ne ajută să facem voluntariat o dată pe săptămână sau mai mult, și să ne conectăm mai mult cu alți oameni aflați în suferințe fizice și psihice mai grave. Dăruind din ce avem, vom aduce dragostea în prezența noastră peste tot unde vom fi!
Succes, și capul sus!
Chiar dacă pentru o fată merită să plângem, pentru o relație nu merită.
Asta-i părerea mea.
Sănătate, înțelepciune și iubire multă!

| Gregory a răspuns:

Bună! Încercările, durerile, suferinţele şi bolile, culminând toate în moarte, fac parte din istoria lumii şi din viata omului, încât putem constata că istoria omului se împleteşte cu însăşi istoria suferinţei umane. Ele fac parte din constituţia fiecaruia dintre noi. Nu există în lume om care să fi avut parte în viaţă doar de bucurii, după cum nu există nici oameni care să fi avut parte, de la naştere până la moarte, doar de încercări şi suferinţe. În această viaţă, bucuriile şi necazurile se împletesc. happy

| Corinne a răspuns:

Ca sa putem invata din greseli sau sa apreciem mai mult momentele alea frumoase...parerea mea.
Uneori cand iubesti nu trebuie sa suferi decat daca tu nu reusesti sa-l iubesti pe celalalt de langa tine.
In plus nimic in lumea asta nu poate fii atat de "roz" pe cum ne-am dori si trebuie sa trecem peste orice suferinta.

| LaMisto a răspuns:

Tocmai trec printr un astfel de moment...suferi pentru ca iti pasa de persoana respectiva

| aniohetova a răspuns:

Pentru ca niciodata nimic nu poate fi perfect, ok ai o perioada cand simti ca totul iti merge bine si e perfect, intalnesti baiatul pe care il placi, ajungi sa-l iubesti si stii si tu ca orice relatie la inceput e minunata... fara certuri, fara nimic, dar normal ca intervin anumite chestii, rutina zilnica, acomodarea mai mare cu celalalt de langa tine care il face sa creada ca poate are prioritate asupra ta si bineinteles distantarea, viata e cea care te face sa suferi, iubirea. e doar a ramura a suferintei cauzate de viata. Eu sper sa fii bine si sa stii ca orice nimic nu merita. Cea care conteaza esti Tu! pupicei :*

| ÅñdRa a răspuns:

Dragostea este atunci cand te face sa suferi, de abia atunci cand suferi iti dai seama ca ai iubit aceea persoana.Si orice lucru are rasplata lui, la fel cum dragostea si fericirea au suferinta si durerea.Cine nu iubeste si nu sufara macar o data inseamna ca nu au stiut ce inseamna sa traiesti

| den a răspuns:

Nu cred ca a gasit cineva un raspun logic la intrebarea asta laughing

| fevrier a răspuns:

"Dragostea nu e puternică decât atunci când te face să suferi."

| Denniisa a răspuns:

Pentru ca doar cu lacrimi se naste dragostea adevarata cand iubesti cu adevarat esti dispus sa faci orice asta insemnand si sa suferi cine stie sa iubeasca acela are puterea sa treaca si peste suferinta fara lacrimi nu exista dragoste
una fara alta nu exista

| nykocrys a răspuns:

Pentru ca inca mai iubesti persoana respectiva, chiar daca ti-a ranit inima si inca mai speri sa ti-o vindece el, desi sti ca nu se va mai intampla niciodata, iar daca ti-o va mai vindeca aceeasi persoana, de abia atunci vei intelege iubirea happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e obligatoriu.eu am fost fericit de cate ori am iubit.si nu am conditionat asta de sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Iubirea se plătește cu sacrificiu și suferință. Asta este viața.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sa simti ca iubestihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primesti ceva... dai ceva, e logicwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că te face atât de mult să simţi, te face să crezi că pluteşti şi că nimic nu e adevărat, te dace să crezi că ceea ce trăieşti e un basm, o poveste, şi realitatea vine ca şi cum te-ai izbi de zidul camerei tale în mijloc străzii. Mereu într-o relaţie există doi membrii, unul care iubeşte, şi unul care iubeşte mai mult ca celălalt, acela pentru simplul fapt că iubeşte este mereu predispus la suferinţă. Pentru că odată ce ţi-ai aruncat inima în foc flacăra ei va fi frumoasă, dar după un timp... când focul nu va mai fi alimentat cu sentimente, va rămâne doar cenuşă. Aşa cum spunea Allen Woody "A fi fericit înseamna iubire, asa ca a fi fericit înseamnă suferintă, asa ca nefericirea inseamna iubire, sau iubirea înseamna suferinta, sau suferinta din prea multa fericire." mare dreptate avea.

| ionutsilviu a răspuns:

Pai inviata e si bune si rau... daca era numai bine era altceva