| shobby a întrebat:

De ce baieti trebuie sa faca mereu primul pas pentru a intemeia o relatie sau ceva de genuthinking

4 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu exista regula respectiva, oricum difera de la caz la caz, dar sunt de parere ca barbatul trebuie sa aiba initiativa. "Cocosul canta, nu gaina!" Am incercat sa rezum putin pentru a nu scrie un roman pe aceasta tema, oricum cred ca ai gustat esentialul, e vorba de calitate si nu cantitate.

| mariaw a răspuns:

Pai cam asa sta treaba. In secolul 21 e rusine mare ca o fata sa initieze asa ceva.
Faptul ca voi baietii sa faceti primul pas in majoritatea cazurilor vad ca a capatat denumirea de "normalitate", cauzata de fapt de obisnuinta. Nu pot spune daca e normal sau nu, dar oricum asa sta situatia. Pe partea putin mai serioasa, fetelor le place sa fie curtate, iar baietilor sa "vaneze", sa creeze provocari. Asa a aparut situatia considerata fireasca. Iar iesirea din tipare e normal sa atraga dupa sine nesiguranta(vorbesc despre fete). Plus ca fetele se impaca mai greu cu respingerile, asa ca opteaza pentru lipsa riscului. Oricum, treaba asta e subiectiva deoarece fiecare avem orgoliu(sper, pentru binele omenirii)

| madalina_8123 a răspuns:

Cine a spus ca asa trebuie? Depinde de la caz la caz. Intr-adevar, asta e procedura "clasica". Dar in ziua de azi, cand exista egalitate intre femei si barbati, nu mai trebuie sa vedem lucrurile la fel cum o faceau bunicii nostri. Daca fata este mai indrazneata si mai hotarata, atunci ea va actiona si viceversa. De multe ori fetele prefera, insa, sa faca baiatul primul pas pentru ca nu-s prea sigure pe ele si le este frica sa nu fie puse intr-o postura proasta daca sunt refuzate. Iar baiatul, daca face el primul pas, da dovada de curaj si de hotarare si este altfel vazut in ochii fetei.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa mi s-ar parea normal, nu crezi?