| Bia31 a întrebat:

De ce copii ortodocsi sunt botezati la cateva luni dupa ce s-au nascut? Dau funda pentru cine stie happy

Răspuns Câştigător
| xxxxxxxxxxxx a răspuns:

Sunt botezati la cateva saptamani... eu asa stiam. Cica prin botez se iarta pacatul stramosesc, ala care l-au facut adam si eva cand au mancat din mar. De ce sunt botezati mai devreme... probabil ca sa-si inceapa viata fara pacate, sa fie puri, inocenti, nevinovati. Eu ma gandeam ca daca prin botez se iarta toate pacatele inseamna ca unu care se boteaza la finalul vietii ajunge in rai, desi cine stie ce a facut in acea viata.
Mie mi se pare urata treaba cu copii aia care au ars in maternitate acum vreo saptamana doua. Unul care a omorat si a furat si cine stie ce a mai facut daca se caieste poate ajunge in Rai dar ei nu pot pentru ca n-au fost botezati. Urat... foarte urat. Oricum si eu sunt curioasa asa ca poate da cineva un raspuns concret.winking te pupwinking

4 răspunsuri:
| VadSuneteAudCulori a răspuns:

Se iarta pacatul, si daca vor muri sa nu moara pagani!

| Helvete a răspuns:

Cica pentru a scapa de 'pacatul stramosesc'. Am auzit cazuri in care au fost botezati avand varste mai mari, dar 'de obicei' se boteaza la cateva luni. Parerea mea e ca e total aiurea, fiindca nici macar nu esti constient atunci, si faci parte dintr-o religie asa, fara sa fi vrut asta. Ma rog. Asta-i doar parerea mea.

| Rez0o a răspuns:

Pai cand se nasc sunt numiti "paganii"deaorece nu sunt lepadati de "Pacatul Stramosesc". Si de aceea trebuie sa fie botezatzi cat mai repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca pentru ai scapa de satana