| Ecea a întrebat:

Cand/daca o sa aveti copii, o sa ii botezati?
De ce da? De ce nu?

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu nu voi avea copii.

| Ecea explică (pentru mgtow):

E bine si asa.
Desigur nu trebuie neaparat sa ii faci,se pot adopta.
Dar tu stii mai bine ce iti doresti, si pe mine ma cam ingrozeste ideea momentan, dar nu se stie niciodata.

| mgtow a răspuns (pentru Ecea):

Prea multe curve si e pacat sa faci copii apoi bagi divort si platesti si pensia alimentara, mi-e scarba de femei le urasc, of viata asta a ajuns data pe brazda.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Antipaticu):

Nickname-ul meu spune tot.

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru Antipaticu):

Mama e mama, nu am motive sa o urasc.

Răspuns utilizator avertizat
| ViezurE a răspuns (pentru mgtow):

Asta înseamnă că eşti poponar?

| mgtow a răspuns (pentru ViezurE):

In primul rand vorbeste frumos, nu da dovada ca esti prost crescut si nu sunt poponar ci asexual.

| ViezurE a răspuns (pentru mgtow):

Am vorbit destul de frumos.

| Ţiiţţţu a răspuns (pentru mgtow):

Esti homosexual?happy

| mgtow a răspuns (pentru Ţiiţţţu):

Nu

| Ţiiţţţu a răspuns (pentru mgtow):

Ok! sa fi sanatos! big grin

| Anonymus314 a răspuns:

Da.Pentru ca doar asa Duhul Sfant se coboara peste ei, si astfel increstinezi copilul.

| Ecea explică (pentru Anonymus314):

Pai Iisus nu a fost botezat cand a fost mic, avea o varsta destul de mare cand a fost botezat.
Care este legatura.
Nu crezi ca copilul tau are dreptul la 18 ani sa isi aleaga credinta, religia, etc?

| RXN a răspuns:

Nu,nu mi-as boteza copii, asta in caz ca as avea asa ceva.Consider ca botezul le-ar incalca dreptul lor de a-si alege religia.Nu are sens sa-i botez si sa-i educ in 'spirit crestin', mai ales ca ei oricum nu inteleg motivul pentru care se roaga, de exemplu, functionand pe baza de mimetism.Cand o sa fie suficient de mari incat sa aleaga,pot sa faca ceea ce vor in privinta asta.
In plus, sunt agnostica si percep botezul pe care l-am primit drept inutil, de ce-as face asta si copiilor mei?

| Angel0 a răspuns (pentru RXN):

Conform legii cauzei si a efectului, nu este întâmplator ca un copil se naște intr-o familie de atei sau nu.Totul este spre binele lui, in orice caz.

| Ecea explică (pentru Angel0):

De ce este spre binele lui?
Cu ce il ajuta?
Care sunt beneficile?

| RXN a răspuns (pentru Angel0):

Cu ce m-a ajutat pe mine faptul ca am fost botezata si obligata pana pe la 14 ani sa merg la biserica?
Ma simt mult mai bine,psihic vorbind,si sunt mai stapana pe propria existenta in felul asta, fara a ma ghida dupa legile vreunui zeu, mai ales ca e decizia mea sa fac asta.Botezul,pentru mine, a fost o pierdere de timp si bani.

| AnghelB a răspuns:

De cind le pasa ateilor de botez?

| Ecea explică (pentru AnghelB):

Cine a spus ca ne pasa?
Pur si simplu intrebam din curiozitate sa stiu cam la ce viitor o sa avem sau daca cineva a mai deschis ochii.
Asa vedem incotro ne indreptam,vedem daca am mai avansat sau am ramas in pestera.
Nu a fost o intrebare adresata doar ateilor, toti au dreptul sa raspunda, nu am specificat nimic si nu am pus bariere.

| xname23 a răspuns:

Eu am doi copii si i-am botezat pentru ca eu sunt crestina. daca vor deveni atei cand vor fi mari, nu cred ca ii va deranja prea mult lucru asta.

| Ecea explică (pentru xname23):

De ce i-ai botezat?
Daca ei vor sa fie budhisti, catolici sau atei sau orice?
Nu consideri ca e normal sa ii intrebi pe ei personal cand o sa fie in stare sa gandeasca ce vor?

| xname23 a răspuns (pentru Ecea):

Si cu ce ii impiedica botezul sa adere la orice alta religie? crsterea si educarea copilului e responsabilitatea parintilor. nu lasi copilul sa creasca ca un pom in ideea ca trebuie sa decida el cand va fi mare.cei sapte ani de acasa ce crezi ca semnifica?

| JeSa a răspuns:

Daca o sa am copii, voi miza pe ceea ce hotaraste/vrea barbatul.
PS - sper sa nu ajung sa-i strig, dupa sexul fiecaruia: feminin si/sau masculin - ''fata'' si/sau ''baiatul''. laughing

| Ecea explică (pentru JeSa):

De tine chiar imi era dor.
Multumesc pentru raspuns.

| JeSa a răspuns (pentru Ecea):

Ecea,
Multumesc pentru consideratie. happy
Cu placere!

| RockaruL a răspuns:

Habar n-am, dar în schimb o să îi pun să asculte black metal...

| MeGusta a răspuns:

Ăăăăă,nu. Religia e ca un penis.te bucuri ca alţii au aşa ceva, dar nu vrei să fie băgat pe gât copiiilor.