| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o curiozitate...
La noi la ortodocsi bebelusul este botezat in apa, pentru ca si Iisus s-a botezat tot in apa (intr-un rau). Asta cu apa se respecta.

Dar Iisus a fost botezat la 30 de ani, nu la cateva luni de nastere. Asta de ce nu se mai respecta?

Ar trebui fix invers sa fie: sa fim botezati doar daca vrem NOI si asta la maturitate. Si sa nu fie o etalare a organelor genitale intr-o biserica plina, ci doar sa fim stropiti cu putina apa pe cap, complet imbracati.
Ce parere aveti?

Apropo, mai este cineva pe aici in afara de mine care atunci cand o sa aiba un copil, nu il va boteza? De curiozitate doar.

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si te-ai trezit tu asa, dupa atatia ani, ca "ar trebui" sa fie fix invers si ca aia si ca cealalta. Ca daca intreb acum pe vecinul de la 4 sigur imi zice si el ca dupa parerea lui, ar trebui ca oamenii sa nu poarte caciula, ca. na. Asa ii vine lui. Ca a studiat 1000 de ani acest subiect si stie ce este mai bine pentru copilul sau.

Iisus poate a mancat toata viata numai peste si carne de miel, hai sa respectam si asta.

Hai sa nu fie nico etalare a organelor genitale nici in filmele penreu adulti, ca nu exista nici asta pe atunci. Nici pe strada, nici injuraturi fara sens, nici aiuriti la tv. ca pana la urma, ne legam de ce ne doare :/

Daca tot nu crezi, de ce te legi de asfel de subiecte? Ce treaba ai cu El daca nu crezi in El?
Considera-l un personaj imaginar si nu este nevoie sa te roada acest gand, legat de botezare.

Da, poti sa nu iti botezi copilul, faci cum vrei, este al tau. Si sigur se mai gasesc persoane care o sa faca la fel.

Daca o persoana nu s-a botezat mica, o face si mare, chiar si cu hainele pe ea, nu e capat de lume.
Acest lucru tine fix de traditii. Oamenii credinciosi ortodoxi duc copiii la botez si apoi fac gratar acasa pe seama asta. Nu stiu de unde pana unde logica, dar asa a fost lasat. Un lucru e cert, daca nu era lasat asa, si se schimba chiar si un lucru nesemnificativ, tu nu mai puneai intrebarea asta si nu mai "invatai" ceva din asta.

Deci bucura-te happy altfel nu te gandeai la ce te gandesti acum, si nu cred ca voiai sa fii altfel.

| AnneCyntia12 a răspuns:

Nu conteaza cum esti botezat, conteaza traditiile care se pastreaza la botezarea oamenilor... nu este o apa normala cum avem noi, este apa sfintita de preot, iar atingerea apei pe corpul omului in momentul slujbei este botezarea omului, momentul unic cand cineva botezat primeste binecuvantarea si harul de la dumnezeu.