| DDCC a întrebat:

De ce credeţi că mulţi tineri ajung la sinucidere? Din cauza sedentarismului, care este o adevarata problema, alaturi de deceptiile in dragoste? Cunoasteti exemple de cazuri?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Cauzele sunt multe, de la sedentarism la depresii legate de deceptii in dragoste dar si de lipsa banilor sau diverse datorii care apar (de exemplu credite la banca ce nu mai pot fi platite sau datorii survenite din diverse adictii). Lipseste si motivatia in starea ei pura in ziua de azi dar si ajutorul profesional de calitate. Acum 30-40 de ani normal ca sinuciderea nu era un fenomen de masa, dar asta pentru ca atunci exista o tendinta in a se promova cultura, companiile si tv-ul nu aveau forta de a spala pe creier mase si nu se ajungea la aceasta stare sedentara si mai mult, leguminoasa a individului controlat si manipulat prin reclame si nu numai. Scoala s-a degradat si ea, nu mai promoveaza valorile de altadata, multi profesori nu-si mai dau interesul datorita salariului scazut, drept pentru care sunt tratati cu aceeasi indiferenta de elevii care singuri isi taie craca de sub picioare si care ajung de multe ori la 20 si ceva de ani sa realizeze ca nu sunt pregatiti pentru viata, moment in care incepe usor usor resemnarea care duce catre depresie daca nu e combatuta din fasa. Situatia materiala e si ea o problema care duce des catre sinucidere, tot datorita resemnarii. Mai exista o alta problema care duce in general la suicid juvenil, si anume violenta fizica si verbala din scoli si nu numai. In Romania aceasta problema e una extrem de grava, prea putin combatuta si care continua sa ia amploare. Copii agresati zi de zi, batuti si innjurati de colegi, care se inchid in ei si considera ca nu mai au pentru ce trai si o institutie de invatamant care prea rar ia atitudine spre deosebire de alte tari, unde aceasta problema e tratata extrem de serios tocmai datorita riscurilor existente. In alta ordine de idei, da cunosc cazuri, prieteni. N-am spus niciodata ca viata e perfecta, nu e, ar fi a dracu de plictisitor sa fie, dar e totusi o calatorie palpitanta ce nu trebuie ratata sau oprita inainte de finish.