| David09998 a întrebat:

De ce de la un timp seara cand vreau sa ma culc nu pot si peste câteva minute de sfoiala prin pat imi vine sa vomit si tremur foarte rău. Ziua nu am absolut nimic. Poate cineva sa îmi zică ce am?

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Anxietate probabil. Mai ales cand deja te pui in pat, anticipezi ca o sa patesti iar aceste simptome, dandu-ti sentimentul de anxietate si mai mare. Si eu am trecut similar timp de vreo doua-trei luni la rand, doar ca fara senzatii de voma. Incearca sa faci un tratament cu sedatif pc, cate doua comprimate de trei ori pe zi. Nu iti face griji ca ele sunt pastile homeopate, adica nu sunt puternice, ci sunt pe baza de plante si ceva sintetic ce te calmeaza. Nu o sa te faca nici moale incat sa fi ca o leguma, doar ca o sa fi foarte calm si relaxat. Indicat ar fi sa intrebi farmacista sa iti explice cat timp sa le iei.
A da, si incearca atunci cand te pui in pat sa iti ocupi mintea constant cu ceva si sa nu bagi in seama felul cum se simte cearsaful pe tine, sau nu te gandi la somn deloc. Pur si simplu, fa ceva in capul tau in asa fel incat sa iti distragi singur atentia pana te fura somnul. Eu fac asta mai mereu. De exemplu la mine merge cand imi imaginez/creez singur intamplari sau povesti, si le lungesc in minte pana cand ma fura somnul.

| David09998 explică (pentru StoicAnalysis):

Mulțumesc foarte mult si voi urma sfatul tau

| StoicAnalysis a răspuns (pentru David09998):

Cu placere. Nu are rost si nici nu e sanatos sa incerci pastile tari de la medic din prima, pana nu incerci variante mai sigure si mai naturale prima data.
Aaa si in caz de o sa incerci sa iei suplimentul pe care ti l-am recomandat ( la mine a mers ), si farmacista uita/omite sa iti spuna, sa stii ca in timpul tratamentului cu sedatif pc, nu ai voie sa consumi nimic mentolat pentru ca o sa-si piarda efectul pastilele. Aparent o substanta/ combinatie chimica din aroma aia mentolata, interfereaza cu propietatile pastilei si o anuleaza cumva.
Incearca sa cumperi o pasta de dinti ce nu este mentolata pe toata perioada tratamentului.

| David09998 explică (pentru StoicAnalysis):

Ok

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu ce ar putea fi, nu am mai întâlnit un astfel de caz.
Încearcă totuși să bei un ceai de tei înainte de culcare. Vezi ce efect are.