| Clara120 a întrebat:

De ce eu, ca femeie, nu am voie să intru în Biserică când sunt la menstruaţie?

5 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Femeia nu poate intra în biserică în perioada menstruaţiei lunare.
Canonul 7 al lui Timotei al Alexandriei spune că femeia ce se află în această perioadă lunară, nu se poate apropia de Sfintele Taine. Tot referitor la interdicţia de a intra în biserică în perioada aceasta, Fericitul Dionisie al Alexandriei spune în canonul 2: "Iar în privinţa femeilor care au curăţire lunară, dacă se cuvine, aflându-se ele aşa, să intre în biserică, socotesc ca şi a întreba este de prisos, deoarece cred că şi ele, fiind credincioase şi cucernice, n-ar îndrăzni, aflându-se aşa, sau să se apropie de masa cea sfântă, sau să se împărtaşească cu Trupul şi Sângele lui Hristos; căci nici cea ce avea curgerea sângelui de 12 ani nu s-a atins de El spre vindecare, ci numai de poalele Lui."
Nu trebuie să înţelegem prin aceste interdicţii vreun act de discriminare a femeii, ci trebuie să înţelegem că bunul simţ ne obligă în aceste perioade fiziologice ce ţin de curăţirea femeii, la o anumita ţinuta. Dacă avem decenţă şi respect faţă de cele sfinte, trebuie să înţelegem şi să respectam aceste dispoziţii canonice.
O seară plăcută!

pa, pa.

| haiZI a răspuns:

Pe bune?, nu am auzit de asta.
Pentru-ca lumea e invechita cu ideile astea preconcepute si superstitii de pe vremea cand traiau dinozaurii.Sunt prea multi destepti prin biserica si nu ai loc ca doar ei barfesc(la cine ii vine ciclu si la cine nu., nu se roaga.Frate zici ca-i crima.
O sa vezi la tv; femeie exorcizata in biserica ca era la menstruatie.hahaha ar fi funny

| βέiiiβiiişoor a răspuns:

Se spune ca ai intra cu sangele Domnului nostru Iisus Hristos si e pacatstraight face

Sper ca te-am ajutat fuunda?batting eyelashes

Pa, pa pup:*

| Draghicieladenisa a răspuns:

Conceptia asta vine de cand nu existau absorbanele atat de eficiente din ziua de azi. Femeile nu aveau voie sa intre in biserica cand erau intr-o astfel de perioada pentru a nu pata lucrurile de acolo sau pur si simplu sa nu fie observata intr-un loc atat de sacru de alti oameni in caz ca se pata. Dar acum avem absorbanete, OB-uri si ce mai vreti voi si nu mai e nici o problemahappy. Credeti-ma ca am intrat in biserica intr-o astfel de perioada si nu am patit nimic rau. Inca ceva: de ce religia noastra trebuie sa se bazeze numai pe superstitii? Inlatura-le!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuhappy