| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU... daca am menstruatie de paste ..am voie sa intru in biserica? ..stiu ca daca ai menstruatie nu ai voie sad. multumesc pentru raspuns

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Fiecare Biserică are regulile sale.

Cel mai ușor este să întreabi o femeie care are legătură cu biserica la care te duci, dacă menstruația impune niște reguli față de slujba de Paște.

Eu nu cred în Dumnezeu, dar pot să-ți spun un lucru simplu: orice se întâmplă cu corpul tău, Dumnezeu știe, pentru că El decide. Acum ce zic oamenii care au format Biserica, e problema lor. Corpul tău e al tău și nimeni n-are niciun drept să-ți impună reguli de genul ăsta, mai ales o instituție care susține că lucrează în numele Său.

ps.
Din partea mea, tu și cu El știți ce se întâmplă cu tine și El te acceptă așa cum te-a făcut. Nu e nevoie să știe nimeni altcineva.

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Doar daca ai tamponul sfintit. Nu stiu cat costa, dar iti poti intreba duhovnicul cum zice unu pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E alegerea ta, in functie de, regulile bisericii, credinta ta, si nevoile tale spirituale.ce? a fost controlata vreo femeie la intrare? e problema ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti merge la biserica si sa ramai afara unde oricum iese preotul cu lumina si slujba se aude.deci care e problema?

| gratargratar a răspuns:

Citeste acest articol:
http://www.crestinortodox.ro/......39057.html

Cel mai bine este insa sa-ti intrebi duhovnicul - la care te spovedesti. Trebuie sa ai un duhovnic la care sa te spovedesti constant, pe care sa nu-l schimbi decat cu invoiala sa, din oarecare motive.