| sufletdeing3r a întrebat:

De ce in ziua de azi copiii se maturizeaza mult mai repede? De ce unii dintre ei isi strica copilaria din cauza asta?

Răspuns Câştigător
| xyzfinish a răspuns:

Copiii se maturizeaza mai repede deoarece sistemul de informatii este foarte dezvoltat.Mai inainte copiii isi intrebau parintii daca aveau nelamuriri, dar acum internetul este cheia tuturor raspunsurilor.Dar faza cea mai dura este ca copiii afla lucruri pe care la varsta lor nu ar trebiu sa le afle si asta le strica unora copilaria pentru ca pun in aplicare ceea ce nu tine de experienta lor de viata.

4 răspunsuri:
| RockTheNation a răspuns:

Internetul, televizorul, toate prostiile la care ne uitam ne-au schimbat mult... Mancarea este un factor important in maturizare(fizica), toate prostiile sunt comercializate... Arata-mi si mie un copil care mai iese afara si dupa ce intra in casa citeste o carte, sau face ceva ce poate sa-i aduca un castig ( material sau intelectual ).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta cred ei ca se maturizeaza, cand de fapt doar iau niste decizii proaste

| Morphines a răspuns:

Pentru ca viata este mai grea din pricina tentatiilor care exista. Acum 50 de ani spre exemplu, nu existau tehnologiile si provocarile din ziua de azi, asadar, copiii isi traiau copilaria cu adevarat. Acum, nici nu prea mai ai nici timp si nici cumwinking

| Arianthe a răspuns:

Maturizarea înseamnă să primeşti nişte impulsuri care să te împingă înainte.
Suntem în secolul 21, toţi trăiesc astăzi în puf, sunt controlaţi de lucrurile materiale şi astfel uită să-şi trăiască copilăria.