| GabrielMARIUS a întrebat:

De ce internetul este un prieten bun dar si un dusman pentru elevi? dau funda.

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Este prieten bun pentru un elev pentru ca gaseste tot ce il intereseaza[informatii] dar devine dusman atunci cand timpul petrecut in fata calculatorului devine deja o obsesie si ii poate pune sanatatea in pericol[ochii, coloana]

| MasterOfDisaster a răspuns:

Depinde cum alege elevul sa il foloseasca.
Internetul este o sursa de informare, exista informatii despre orice subiect, ceea ce este foarte folositor elevilor. Ii ajuta sa comunice intre ei si in afara scolii foarte usor.
Dar, internetul poate sa distraga elevii, sau poate sa ii induca in eroare, pentru ca exista de asemenea multe afirmatii nefondate, informatii eronate pe net.
Orice informatie luata de pe internet ar trebui verificata, probata inainte de a fi impartasita. Mai exista ricul ca elevii sa devina lenesi, sa nu mai invete sau sa se straduiasca la scoala (de ex. ca sa faca un referat), ci doar copiaza mecanic informatiile, fara sa memoreze de fapt nimic.

Eu m-am referit strict la elevi acum.
Daca vrei sa spun avantaje si dezavantaje si in general raspunde-mi, si voi spune happy.

O seara frumoasa!

| LadyDy01 a răspuns:

Internetul pentru elvi poate fi un prieten bun deoarece poti afla o multime de informatii noi, asculti muzica, te ajuta sa iti faci temele si multe alte lucruri, totoodata poate fi dusmanul lor deoarece sunt site-uri de pornografie pe care acestie le pot accesa si nu sunt tocmai folositoare elevilor aceste pagini.

| YummyPuff a răspuns:

Internetul este pentru mine un prieten deoarece aici imi fac prieteni virtuali dar unii se transforma in prietenii adevarati cu ajutorul internetului dobandesc noi cunostinte si invat cuvine noi, cu internetul ma distrez.
Dar uneori internetul este foarte periculos putem cadea in plasa unor oamnei. rolling eyes gen cum sunt unele fete vorbesc cu pestii si altele, si sunt tot felul de articole si imagini nepotrivite pentru varstele mai fragede.

| LegionarulRoman a răspuns:

Daca nu serveste la informare, serveste la indobitocire in masa.