| Geanin a întrebat:

De ce majoritatea adolescentilor si copiilor nu mai au imaginatie? Si chai si oameni de ce? Ce oare provoaca asta?

8 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Sunt de acord cu afirmaţia ta.
Da, ai mare dreptate.
Eu cred că principalul motiv este tehnologia deoarece elevii cât şi adulţii nu mai caută informaţii în cărţi, ziare, etc ci folosesc Internetul.
Profesoara noastră de Limba Română a zis în felul următor: "Acum dacă întrebi un elev cum îl cheamă, caută pe Wikipedia".
Pa-pa.

| Geanin explică (pentru Hydrangeaceae):

Da. Dar mie imi plac jocurile video de obicei cele cu im=npuscaturi. Dar mie imi plac cele cu o poveste. Nu cele anoste fara poveste. Sau filme la fel. Si inca ceva am vazut de exemplu la mine la scola la ora de istori Dna. prof. ne povesteste fuarte frumos. Si majoritatea nu asculta. Sau nu sunt interesati. Eu sincer sunt si mai poetic imi place sa imi imaginez chesti si romane horror, sf, de dragoste, comedie. Dar eu sunt focalizat pe medicina. Ori cum am deviat de la scubiect ce s-ar putea face cu asta?

| Wehrmacht a răspuns:

Nu cred ca imaginatia are legatura cu cititul sau cu tehnologia. Daca citesti ceva undeva si spui despre ce ai citit nu este imaginatie.
Inainte sa spuneti asta(tu sau altii) ar fi bine sa va ganditi ca imaginatia apare doar cand este dorita cu adevarat(nu am gasit o exprimare mai buna) nu cand vor altii.
Eu am o imaginatie bogata dar nu pot sa o folosesc la comanda.Si pot sa imi imaginez un anumit tip de chestii.Nu imi imaginez nu stiu ce panarame ca asa vrea nu stiu care profesor la scoala.
Am spus asta cu scoala pentru ca este adevarat.Am spus ca am o imaginatie bogata.Dar este si bolnava.Si eu nu pot sa o folosesc la scoala cand mi se cere.Pot sa ma gandesc la niste chestii la care nu s-ar gandi nici dracu' dar degeaba asi face asta daca acele chestii nu ar fi apreciate.
Eu am urmatoarea problema:
Imi imaginez ceva dar nu pot descrie ce imi imaginez.Pur si simplu trebuie sa vezi ce am in cap ca sa intelegi ce imaginatie bogata am.Singurul mod bun in care as putea sa arat chestiile pe care le pot crea ar fi modelarea 3D.Si nu pot face asta unde mi se cere sa imi folosesc imaginatia.
Poate unii pot sa se exprime mai bine cantand.
Ce vreau sa spun este ca fiecare isi arata imaginatia in felul lui.Si sunt mai multe tipuri de imaginatie.Dar lumea crede ca toti avem o imaginatie frumoasa, vesela, cu floricele si alte prosti.Dar nu este asa.Sunt si oameni care mai tristi care nu isi imagineaza chestii vesele si nu pot sa spuna ce gandesc pentru ca ar fi considerati nebuni.

Si am o intrebare:
Sa zicem ca eu caut o informatie.Pe net si in ziare, carti...etc.Care este diferenta? De ce mi-ar imbogatii imaginatia ziarul sau cartea?
Deja se exagereaza cu invinovatirea tehnologiei.E usor sa spui ce a spus miiCutSa.Sa vedem cat de usor este sa ai nevoie de ceva si sa stai sa cauti in carti sau in ziare.Cei care gandesc asa ar face bine sa se gandeasca si la asta: cartile alea nu sunt langa tine, costa bani, ai nevoie de o gramada de timp sa gasesti ce cauti. Daca asi face asta mie nu mi s-ar imbogati imaginatie.Singurul rezultat ar fi ca m-asi umple de draci.
Asi putea scrie carti despre cat de mult abereaza si ma enerveaza astia care cred ca tehnologia este vinovata pentru tot ce se intampla.Eu stiu engleza, stiu sa fac diferenta dintre realitate si SF si multe alte chestii doar datorita jocurilor.

| BitchImfabulous a răspuns:

Prea multa tehnologie, nu mai analizeaza lucrurile din jur, nu se mai bucura de ele.Ne ajuta tehnologia dar e limitata, nu ne permite sa ne imaginam alte lucruri, poate doar cum ar fi sa avem cel mai mare dulap de haine sau cea mai de fite masina. Ne bazam pe materialism, si asta e trist.

| oBuburuză a răspuns:

Buna!
- Hmm... asa e in vremea de azi, adica dupa mine ar fi din cauza ca stam prea mult ca calculator, telivizor e.t.c. in loc sa facem alte chesti mai interesante!

| Geanin explică (pentru oBuburuză):

Si eu am vazut la varomeu asta. Vorbim de un joc, un film si el imi vobeste de calitatea dracului si de mg nu siu ce. Si nu priveste deloc uman.

| Capriciu a răspuns:

Deoarece acum sunt internet si alte tehnologii si cartile sau uitat pentru a avea imaginatie trebuie sa citesti cit mai multe carti asta este tot.

| Geanin explică (pentru Capriciu):

Eu nu prea citesc. Si tot imi zboara minte peste toate chestile.