| DarthRevan a întrebat:

De ce majoritatea fetelor cu care am vorbit din Romania,au o stima de sine scazuta si rusinoase,sau chiar reci,adica nu se deschid usor,daca as compara fetele de aici cu alte fete,ar zice lumea ca judec, dar nu e asa.Sunt fete din alte parti mai deschise ca fetele de aici si poate invers.Dar ideea mea este ca fetele sunt reci si au o stima de sine scazuta,de ce credeti asta?
P.S : Eu cred fiindca ca si mine,eu fiind baiat am dat de fete extrem de naspa, poate fetele astea au dat de baieti naspa si anturaje care le-au influentat mult.

8 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

laughing Ti se pare.
Nu cred ca ai avut timp sa cunosti toate fetele din tara asta.

Stiu pe putin 20 de fete care nu au o stima de sine scazuta, asta in cazul in care eu nu sunt cine stie ce "mr socializare". laughing
Stii care e problema?
Diferentiezi mult prea mult. Vorbesti despre fete de parca ar fi niste fiinte complet straine barbatilor.

Exista 2 cazuri. Cazul 1 : Pur si simplu le sperii cand te apuci sa vorbesti despre 100 de planuri de viitor, America si socializarea, tara asta, sistemul de invatamant vai de el si alte nimicuri pe care oricum nu le poti schimba in momentul de fata.

Cazul 2 - le plictisesti. Ia-o mai usor si incearca sa vorbesti chestii mai "common". Pe fete nu le intereseaza atat de mult toate chestiile pe care nu le pot schimba la lume.
Vorbeste despre ele dar nu incepe cu "Si ce planuri de viitor ai? Ce facultate vrei sa urmezi? " Vorbiti si voi despre muzica, seriale, mai prosteste-te si tu din cand in cand. Iei totul muult prea serios. Am fost acolo, stiu ce zic.

O sa vezi ca o sa fie mult mai deschise atunci cand nu o sa te mai obosesti atat de mult cu intrebarile pe TPU. Vorbeste cu ele ca si cum ar fi amicii tai baieti dar nu folosi cuvinte urate.

Asta si nu le lovi. Stim prea bine cum se bat unii baieti "in joaca". Just don't.

In rest trateaza-le exact cum tratezi baietii. O sa fii mult mai relaxat in prezenta lor si o sa pari mai interesant.

Apropo, poate ca noi avem fete mai "inchise" dar tot noi le avem mai frumoase.

Hai sa-ti spun o poveste. Au venit candva la noi (schimb de elevi) niste fete din Franta. Eram ceva gen : "Paris, orasul iubirii, oare cum arata?"

So guess what? 2 maini, 2 picioare, 2 ochi... oameni pe scurt.
Nu e cu nimic mai special in alta parte. Exista persoane bune si persoane care nu sunt ca tine dar asta nu inseamna ca acelea care nu sunt ca tine sunt si rele. Exista o pereche pentru fiecare dar na, trebuie sa cauti.

Scuze daca am jignit. Intentia a fost una pozitiva.

| DarthRevan explică (pentru RainmakerX):

Nu sunt deloc de acord cu tine fiindca da-i sfaturi cand nici macar nu ma cunosti, ceea ce e irational si ilogic sa spui,

| DarthRevan explică (pentru RainmakerX):

Alte fete din alte parti,, sunt tot fete" si chiar pot vorbi si ma pot conecta mult mai bine decat cu fetele din orasul meu.Nu stiu daca din toata tara, poate in Bucuresti sunt altfel fetele sau na.Nu stiu mi-ar place sa vad peste 3 ani cum e acolo.Si dupa oricum o sa vreau sa plec, ideea era ca nu am gasit in 300 + fete o fata deschisa cu care chiar sa vorbesc sincer, pentru ca efectiv tot ascund lucruri si se vede asta.

| DarthRevan explică (pentru RainmakerX):

Nu-mi spune ce sa fac, ca nu imi placewinking. Gandesc singur pentru mine, nu am nevoie de sfaturile unui strain.

| SueZz a răspuns:

Salut,

Sunt fete reci, fete vorbarete, mai sunt si ciori etc. Eu le-am cunoscut pe toate pana acum. Depinde si in ce zona stai, daca de exemplu ai sta in Bucuresti, aici sunt foarte multe cartiere unde oamenii diferta, sunt cartiere cu oameni mai saraci, mai prosti, sunt oameni care umbla numai cu arme, etc.

| DarthRevan explică (pentru SueZz):

Eu stau in Sibiu happy. Si e un oras fain ca si punct turistic dar slab in materie de oportunitati si oameni.

| Sensity a răspuns:

Ai dreptate. Anturajul te poate schimba foarte mult, dar nu e bine sa generalizezi. Multe fete sunt tratate ca niste obiecte de catre baieti, asta este o experienta traumatizanta si asa nu mai au incredere in nimeni. Tocmai de aceea nu se deschid usor, pentru ca se tem sa nu sufere din nou. Eu cred contrariul, ca fetele din Romania sunt foarte increzatoare, dar depinde c persoane ai intalnit.

| DarthRevan explică (pentru Sensity):

Da si chiar violuri sad, imi pare foarte rau si inteleg ca femeia au inca o viata grea, desi nu e bine sa fiti niste victime, incercati sa faceti ceva cu situatia in care sunteti.Anturajul e o mare influenta pentru femei, extrem de mare. Oricum ideea era ca nu vreau sa generalizez, asa simt eu.Chiar daca sunt baiat nu gandesc rational tot timpul, cand vorbesc cu o fata, incerc sa ma duc in intuitie,, inima" in acea voce interioara plina de sentimente si sa vad cum as putea sa ma conectez cu fiinta respectiva(adica fata tongue ) na, desi nu resusesc.Fiind un baiat extrem de deschis, speriu sau indepartez prin aceasta abordare, ideea e ca nu am intentii rele asa sunt si accept acest fapt, ca sunt un baiat deschis de fel.