| Paula a întrebat:

De ce simtem nevoia sa iubim?!?!

Răspuns Câştigător
| zuzuliana a răspuns:

Deoarece avem setimente...si prin iubire iti gasesti fericirea...atunci te simti cu adevarat implinit cand sti ca iubesti pe cineva....si te iubeste cineva

22 răspunsuri:
| elena a răspuns:

... undeva, in adancul sufletului nostru, a rasarit si a crescut cea mai frumoasa floare de pe pamant, floarea iubirii...
...ne da incredere in noi si in cei din jurul nostru...
... ce poate fi mai frumos?

Anna
| Anna a răspuns:

Asa am fost creati de Dumnezeu, sa iubim si sa fim iubiti.Fiecare din noi avem un rezervor afectiv care trebuie umplut cu dragoste.

cami
| cami a răspuns:

Fiindca Insusi Dumnezeu ne-a iubit cand ne-a creeat si ne iubeste in continuare!happy.asa suntem conceputi...nu concepem viata fara dragoste! si de altfel este si frumos... dc sa nu iubim daca simtim asta?

pupimik
| pupimik a răspuns:

Noi simtem big grin nevoia de a iubi pentru ca suntem oameni si avem sentimente.

eileen
| eileen a răspuns:

Pentru ca inima noastra are un locusor gol, care asteapta sa fie umplut de o alta inima.

| andi a răspuns:

Si posibil si hormonii sa aiba un rol aici!

| kh1ss a răspuns:

Pentru ca suntem oameni

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru ca ne "lucreaza" hormonii, creierul!

| jani a răspuns:

Din cauza ca avem sentimente, trairi, emotii...nu putem trai cu aceste sentimente fara sa simtim nevoia sa iubim.

| Just Shadows a răspuns:

Totul incepe de la crearea lumii.cand Dumnezeu a creat lumea El a facut-o din iubire...noi reprezentam franturi din ceva sfant... ceva ce provine de la dumnezeu... ceea ce face ca iubirea sa fie la randul ei sfanta...asa ai pasit si u pe lume din iubire... ea e un sentiment ce nu poate fi explicat... iubim ca sa fim iubiti si suntem iubiti ca sa iubim... iubirea vine de la sine este poate dorinta de a imparti cu persoana iubita fericirea, durerea, bucuria, tristetea... e un sentiment ce exista in inimile si sufletele noastre, care ne da puterea sa ne ridicam atunci cand suntem loviti, care ne da puterea sa ne trezim si sa continuam sa traim...pentru ca fara iubire nu exista viata si fara viata nu existam noi...deci noi reprezentam iubireahappy

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Ca nu suntem roboti?thinkingyawn

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Elena, tare mult mi-a placut raspunsul tau happy

| alina_8976 a răspuns:

Pentru ca fara iubire suntem incompleti. pentru ca asta e cel mai important lucru de pe Pamant; fara ea nu ar exista viata.

| galileo a răspuns:

Simtim nevoia sa iubim pentru ca nu putem sa ne bucuram de viata singuri. Singuri ne simtim neimpliniti. Dumnezeu a facut femeia pentru ca a vazut ca barbatul este neimplinit. Iubirea este o lege suprema, un sentiment mirific lasat de Dumnezeu. Simtim nevoia sa iubim fiindca singuri nu ne putem bucura de viata, si dorim sa avem pe cineva langa noi care sa simta acelasi lucru ca si noi, sa planga si sa rada alaturi de noi. Singuri nu putem fi fericiti, alaturi de cineva suntem perfecti. Numai bine.

| nicp a răspuns:

Pentru nevoia de implinire.

| kufu a răspuns:

"Life isn't worth living unless is lived for someone else..."

| mary_9593 a răspuns:

Nu stiu o definitie clara stiu definitia mea... eu una iubesc pentru a nu fi singura [pe plan amoros] pentru a simti ca e cineva alaturi de mine care ma ocroteste si se gandeste la mine [desigur nu imi zic in kp. el e baiatul ce o sa il iubesc nu... iubirea apare cand te astepti mai putin si la persoana pe care nici nu o banuiesti ]

| jamesbond a răspuns:

Foarte grea intrebare, simtim nevoia sa iubim pentru ca asa suntem facuti, e o nevoie la fel ca celelalte nevoi nemateriale( siguranta, educatie, individualizare).

| Bibi_1569 a răspuns:

Pt ca dragostea e puternica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca simtim nevoia.cred ca e pur si simplu un sentiment incontrolabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu, cand ne-a creat, a lasat un gol micut pe care-l poate umple doar el.noi incercam prin goana noastra sa umplem acest gol.prin sex, dragoste, cumparare de lucruri, calatorii.totul este desertaciune si goana dupa vant.singur creatorul poate umple golul. iar iubirea este sfanta ca de la el este.

| blue_5140 a răspuns:

Nu cred ca simtim nevoia sa iubim...cred ca mai mult vrem sa avem langa noi o persoana care sa ne inteleaga si sa ne simtim ocrotite